Tjänster
Annonsbörsen
RSS
Kolla även in
Åka Skidor
Husvagn & Camping
Praktiskt Båtägande
Sportfack
Fler tjänster från Egmont Tidskrifter AB
FÖRLAGET
Annonsbörsen
Datormagazin
Classic Motor
FZ
Mailgamer
PC Gamer
PChemma
Power Magazine
Uppsnappat
V75 Guiden
Wheels Magazine
GolfDigest
Golfresan
Motorrad
Body
Jobbguiden.se
 » Claes Grundsten
Fotografering: Utbildning
Fråga:

Jag har funderingar på att bli äventyrsfotograf. Men jag vet inga utbildningar inom området. Vet du möjligtvis några? Jag har hört att det ska finnas en på Åland?


Svar:

Utbildningen på Ålands folkhögskola torde vara den mest anpassade utbildningen för dig som vill jobba med foto inom friluftslivet. Deras kurs är på 34 veckor, undervisningen är på svenska och du kan ta svenska studielån för att plugga där. Mer info hittar du på www.afhs.aland.fi .



SPONSRADE LÄNKAR
Vad är detta?
Vad är sponsrade länkar?
Detta är textbaserade annonser som levereras från Eniro.
Länkarna är köpta av företag som vill synas ha dessa synliga i samband med lämpligt innehåll baserat på av dem valda nyckelord. Annonserna administreras, sorteras och underhålls av Eniro.
För information om dessa, se http://www.eniro.se/sponsradelankar/. När du klickar på en annons från Eniro öppnas ett nytt webbfönster.. Den webbplats du hamnar på ska betraktas som annonsör.
Stäng

 » Claes Grundsten

Claes Grundsten är en vandrande fotograf som växte upp ibland asfalt och betong och blev scout när kompisarna blev kriminella. Han har vandrat över nästan hela världen och gett ut många stora fotoböcker, bland andra Terra Firma och Äventyrets Stigar. Han är också en gammal kär medarbetare hos Utemagasinet. Till Claes kan ni ställa frågor om fotografering, vandring och fjäll.

Senaste besvarade frägorna av Fråga experten
2007-08-27
2007-08-27
2007-08-27
  » VINN Lundhags Merino
Svara på kryssfrågorna och vinn ett lyxigt Lundhags Merino ullunderställ.
Läs mer
  » I BUTIK NU
VANDRING OCH SOMMARÄVENTYR
Läs mer
  » UTE 1 september
HÖSTFJÄLL OCH ÄVENTYRSRESOR
Läs mer
  » Fototävling - Fånga år...
Nu har du chansen att bli en av tolv månadsfotografer i Utemagasinets kalender för 2011. Och att vinna fina uteprylar.
Läs mer
  » Rösta här!
Vilken typ av underställ väljer du helst?
 Supertunt syntet
 Supertunt i ull/ullblandning
 Tjockare i ull/ullblandning
 Silke
 Tjockare i syntet
 Måste vara ekologiskt
 Olika för olika ändamål


Supertunt syntet
 27%

Supertunt i ull/ullblandning
 37%

Tjockare i ull/ullblandning
 18%

Silke
 4%

Tjockare i syntet
 3%

Måste vara ekologiskt
 0%

Olika för olika ändamål
 7%

  » Mest lästa
  » Uteaktuellt
  » Klubb Utemagasinet
Klubben för alla prenumeranter. Som trogen prenumerant får du massor av förmåner.
Läs mer
  » Köp vår special
Fotospecial 2009
Läs mer
  » Skriv till oss
Du som skriver brev till oss har chansen att belönas med en hemlig friluftsprodukt.
Läs mer