Tjänster
Annonsbörsen
RSS
Kolla även in
Åka Skidor
Husvagn & Camping
Praktiskt Båtägande
Sportfack
Fler tjänster från Egmont Tidskrifter AB
FÖRLAGET
Annonsbörsen
Datormagazin
Classic Motor
FZ
Mailgamer
PC Gamer
PChemma
Power Magazine
Uppsnappat
V75 Guiden
Wheels Magazine
GolfDigest
Golfresan
Motorrad
Body
Jobbguiden.se
 » Vandring
Den vassa Besseggen

Den vassa Besseggen Det är en dröm. Alla har vi drömmar om att besöka vissa platser, att göra vissa turer, att bestiga vissa toppar. Besseggen i norska Jutenheimen är en sådan.

Det är stort att besöka självaste Besseggen i norska Jotunheimen. Toppen är Norges mest eftertraktade och besökta tack vare det dramatiska högalpina sceneriet med två tätt liggande sjöar i olika färger, en turkos och en annan blå. Kanske är känslan speciell inte bara för att miljön är spektakulär, utan också för att alla 35 000 som kämpar sig upp till toppen varje år lämnar kvar något av sin lidelse. Några av höjdrädsla och vånda, de flesta av övervinnande och triumf efter erövrandet av toppröset, uppför den vassa bergskammen, eller eggen som norrmännen säger.

Det är i slutet av säsongen som vi tar bussen en halvtimme från alpina centret Beitostølen till gården Gjendesheim. Härifrån går båten till Memurubu där vandringen börjar, liksom känslan av skolutflykt. Först sansad väntan på stranden bland hundratals andra, varav flera skolklasser. Sedan en obekväm resa nere i ruffen på en båt där avgaserna blåser in och utsikten begränsas till en grå bergvägg rakt mot nordost. Väl framme andas vi äntligen frisk luft, värmer huden i solen och går upp, upp, upp ...
– Någon har ramlat.


Toppröset på Bessfjället. Bestigningen klassas av norrmännen som krevende.

Ordet vandrar längs raden av besökare. En engelsk fotograf har stått på huvudet efter bara tjugo minuter i den torra värmen och ligger nu ymnigt blödande från ett sår i pannan. Benen är upphissade på ett av stenblocken invid den grusiga stigen. Han mumlar något om ”no fuss, I’m allright&” men förmår inte resa sig. Vi lämnar utrymme för lugn och ro medan han tas omhand. Mer turkost vatten blottas mellan bergsjättar allt eftersom slingrande stigar för oss mot skyn. Men stigen planar ut på en platå där en liten tjärn glittrar och västerut sträcker spetsiga glasyrtäckta fjälltoppar sig mot himlen.
– Nu måste jag få äta annars svimmar jag, ropar holländska Janneke och sätter sig på sin tömda ryggsäck. Smörgåspacken öppnas och innehållet smakar läckert till hett kaffe som kokats över öppen eld. Det drar snålt här på höjden och vindjackor och tunna mössor åker på.

Med ny energi går stegen upp mot den tuffaste biten av bestigningen, den beryktade kammen upp till den slutgiltiga toppen. Här får vi ta hjälp av armarna när vi gå-klättrar uppåt, det som ofta kallas scrambling. Belöningen är en klassisk vy, den mest fotograferade i Norge, över de två olikfärgade sjöarna alldeles intill varandra. Smaragden Gjende, grön av glaciärvatten och den högre belägna Bessvatnet, mörkt blå som en safir. Men alla njuter inte av utsikten. En ung kvinna gråter sig upp längs kammen och blir än mer upprörd när en norsk familj med barn i lägre skolåldern säkert tar sig förbi. Hennes pojkvän håller sig hela tiden mellan henne och branten som vetter ner mot sjön.

Men det är inte farligt, det går inte att falla ner. Trots att Henrik Ibsens hjälte Per Gynt gjorde en vild ritt på en ren över kammen, en färd som slutade i ett fall, eller snarare en flygtur, ner i gröna sjön Gjende. Ingen har till dags dato fallit ner från kammen hur skräckinjagande den än är för höjdrädda.

Vid toppröset pustar alla ut. Uppsluppna skratt befriar ansikten från sammanbitna miner vilket håller i sig på vägen ner som är stenig men flackare. Förbannat också, mitt andra objektiv saknas, tänker jag för mig själv när jag ska byta från vidvinkel till tele. Jag ser framför mig hur objektivet rullat ur min ryggsäck som är ny och ännu ej ”inkörd”. Med tacksamhet säger jag ja till sällskap tillbaka upp på toppen där jag senast öppnade ryggsäcken, tacksamt tänker jag också på alla mil av löpning jag har i benen efter nästan fullbordad träning inför Lidingöloppet. Dagens bestigning av Besseggen är inte bara ett effektivt träningspass, utan i första hand intrycken av alla "skolkamrater" jag mött. Naturupplevelsen kommer faktiskt långt efter. Inte för att den är obetydlig, utan bara för att intrycken av alla människor är mycket starkare.

Besseggen i siffror

Antal årliga besökare 35 000 Höjd 1 743 meter över havet Besseggenturen 17 kilometer Normal vandringstid 5–7 timmar Rekordtid 1 timme och 14 minuter Gjende, turkosfärgad sjö 984 meter över havet Bessvatnet, mörkt blåfärgad av källvatten, 1 374 meter över havet

Resa hit

Flyg till Oslo eller Bergen, vidare med flyg till Fagernes en dryg timmes körning från Gjendesheim, www.fagernesairport.com. Från Oslo är det 25 mil, från Bergen 37 mil, till Gjendesheim. Samlad information om resor och boende finns på www.beitostolen.com . Bussar www.fjord1.no.

Boende

30 minuter bort i Beitostølen eller stuga vid sjön Gjende i Memurubu
www.memurubu.no

I Gjendesheim finns norska turistföreningens fjällstuga med 143 bäddar
www.gjendesheim.no

SPONSRADE LÄNKAR
Vad är detta?
Vad är sponsrade länkar?
Detta är textbaserade annonser som levereras från Eniro.
Länkarna är köpta av företag som vill synas ha dessa synliga i samband med lämpligt innehåll baserat på av dem valda nyckelord. Annonserna administreras, sorteras och underhålls av Eniro.
För information om dessa, se http://www.eniro.se/sponsradelankar/. När du klickar på en annons från Eniro öppnas ett nytt webbfönster.. Den webbplats du hamnar på ska betraktas som annonsör.
Stäng

 » Vandring
2010-06-05 Vår vandring Med tåg till och från Undersåker gick vår vandring från Vallbo till Lunndörrstugorna, sedan Vålåstugorna och Vålådalen. Vi hade två bilar, en lämnades i Vålådalen. Som tågresenär kan du ta länstaxi (bokas i förväg) till samåkningspris till och från både Vallbo och Vålådalen.
2009-10-21 Det spelar ingen roll att du har järnfysik och världens bästa kängor. Med dåliga strumpor blir vandringen ändå en katastrof. Välj tekniska strumpor så går du långt och glatt.
2008-12-09 Kungsleden dras ej om söder om Kvikkjokk.
2008-08-20 Håkan Wike är projektledare för Projekt Årevandring. Precis som i många andra områden i vårt land har vandringsleder och märkning förfallit. Nu inventeras behoven och nästa steg är att få ihop medel till den upprustning som behövs.
2008-05-15 VANDRING En ny pilgrimsled i Skåne ska fungera som knytpunkt för det stora nätverk av pilgrimsleder som vandras och ökar i popularitet i Europa.
2009-01-14 Norska Hemsedal har noterat rekord i toppturer.
2009-01-10 Kungsleden blir sannolikt 12 mil längre inom ett par år.
2008-09-11 Det är en smått fantastisk ökning av vandrare i svenska fjällen i år. I Vindeläven är den på hela 60 procent medan den i Jämtland och söderöver är på inte så tokiga 21 procent.
2009-01-23 Britten James Baxter skidar och paddlar i fyra månader längs hela Norge.
2007-08-28 Fjällräven Classic, vandringsloppet mellan Nikkaluokta och Abisko, blev en folkfest med runt 1 100 deltagare från 20 olika nationer. Det var tredje året i rad som loppet arrangerades.
2008-12-15 I den nya nationalparksplanen ingår 13 nya nationalparker och utvidgning av sju.
2008-07-10
Den vassa Besseggen Det är en dröm. Alla har vi drömmar om att besöka vissa platser, att göra vissa turer, att bestiga vissa toppar. Besseggen i norska Jutenheimen är en sådan.
2008-05-29
Från trängsel till storslagen ensamhet är steget inte långt. Mallorca överraskar när vi vänder ryggen åt sol, bad, party och jetset och vandrar i de dramatiska Tramuntanabergen.
2009-05-07
Fräscha upp dina kompasskunskaperna med Utemagasinets kompasskola!
2007-08-21
Vi vandrar i ett hav av vitsippor, i en sal av nyutslagna bokar. Söderåsen i Skåne visar sin allra bästa sida en solig långhelg i maj.
2009-06-22
På femdagarsvandring i okända Sierra de Aracenas bergstrakter följer vi Nicks vägbeskrivning. Hans "Ni kan inte gå fel" mumlas som ett mantra i takt med att vi trampar över nyfallna kastanjer och ekollon, förbi svinhägn med pata negra-grisar. Och minuter blir till timmar.
2007-08-22
På svenska sidan ser Sylarna ut som ett slott med tinnar och torn. Den norska vyn över massivet är mer brutal. Följ med på en vandring över gränsen till norska fjällstationer med torvtak och trerätters njutning.
2007-08-14
Sverige bjuder på enastående varierad natur för vandring. I Råstofjällen längst i norr lär du knappast träffa på en enda människa medan du på Bohusleden vandrar från centrala Göteborg upp längs den vackra bohuskusten.
2008-07-14
Världens mest miljövänliga boendeanläggning ligger i svenska fjällen. Det är Grövelsjöns fjällstation som i år fyller sjuttio år. Barbara och Charlie heter värdparet som driver stället och har gjort det i tjugo år.
2009-06-17
Där fjällkedjan är som bredast går Sveriges äldsta vandringsled – Sulitelmaleden, från frodiga Tarradalen i öst till kala högfjäll och norska samhället Sulitjelma i väst. Att området tidigt blev populärt beror på en missuppfattning.
2009-06-24
Vandring i härjedalska Rogen är en upptäcktsfärd i okända fjälltrakter. Förbi uråldriga träd, stenbumlingar och blå vatten. Och boende på en norsk fjällhytta.
  » FOTOTÄVLINGEN 2010
Tävla i Utemagasinets stora fototävling och vinn fina priser.
Läs mer
  » VINN Vandringshelg i D...
Svara på kryssfrågorna och vinn vandringshelg eller guidebok till Dalarna.
Läs mer
  » UTE 6 juli
VANDRING OCH SOMMARÄVENTYR
Läs mer
  » UTE 1 september
HÖSTFJÄLL OCH ÄVENTYRSRESOR
Läs mer
  » Fototävling - Fånga år...
Nu har du chansen att bli en av tolv månadsfotografer i Utemagasinets kalender för 2011. Och att vinna fina uteprylar.
Läs mer
  » Rösta här!
Vilken typ av underställ väljer du helst?
 Supertunt syntet
 Supertunt i ull/ullblandning
 Tjockare i ull/ullblandning
 Silke
 Tjockare i syntet
 Måste vara ekologiskt
 Olika för olika ändamål


Supertunt syntet
 28%

Supertunt i ull/ullblandning
 37%

Tjockare i ull/ullblandning
 18%

Silke
 4%

Tjockare i syntet
 3%

Måste vara ekologiskt
 0%

Olika för olika ändamål
 6%

  » Mest lästa
  » Uteaktuellt
  » Klubb Utemagasinet
Klubben för alla prenumeranter. Som trogen prenumerant får du massor av förmåner.
Läs mer
  » Köp vår special
Fotospecial 2009
Läs mer
  » Skriv till oss
Du som skriver brev till oss har chansen att belönas med en hemlig friluftsprodukt.
Läs mer