Vinn första boken i Äventyrsskolan!

Är du redo för ett spännande äventyr? Nu har du chansen att vinna ett exemplar av Spökhäxans skog, den första boken i serien Äventyrsskolan av Emma V Larsson och Emelie Bylund.

Spökhäxans skog är första delen i den nya bokserien Äventyrsskolan – högläsningsvänlig spänning om mod, vänskap och naturens hemligheter, för åldern 6-9. Böckerna kombinerar spännande berättelser med friluftsliv, naturkunskap och praktiska äventyrsuppdrag.

Kapitelboken handlar om Märta och kusinen Mino som börjar på Upptäckar-Sallys Äventyrsskola. De ser fram emot en sommar fylld av tältnätter, lägereldar och friluftsäventyr. Men när människor börjar försvinna i skogen dras de in i ett betydligt större mysterium. Tillsammans med Sally måste de stoppa den fruktade Spökhäxan innan det är för sent.

Korta friluftsguider

Författaren Emma V Larsson och illustratören Emelie Bylund står bakom boken, som ges ut av Speja Förlag. Som ett komplement till berättelsen finns QR-koder med korta friluftsguider och utskrivbara äventyrsmärken för alla som vill gå med i Äventyrsskolan.

Nu har vi två exemplar att tävla ut! Svara på frågan nedan senast den 16 juni.

Tävlingen är avslutad.

Stort grattis till Magdalena Ellfors och Kristina Gerge!

  • Krämig svamppasta

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en enkel och god svamppasta som tillagas i ett enda kokkärl.

  • Krönika: Säg adjö till mysbrasan

    Kugge leker spåkärring, igen. Ibland blir det inte som han tror. Men kanske den här gången?

  • Ny led till njupeskär

    Nu kan fler uppleva Njupeskär. Efter tio års arbete har en ny tillgänglighetsanpassad led invigts i Fulufjällets nationalpark.

  • Godaste helg-desserten: French toast med banan och nötcreme

    Greppa en stekhäll – och bjud till något gott i naturen. French Toast är perfekt som frukost, mellanmål eller efterrätt. Detta smarriga recept kan varieras med olika fyllningar.

  • Finsk app ska maxa svamplyckan

    Att hitta rätt i skogens bär- och svampmarker är inte alltid det lättaste. Nu lanseras finska appen Forage i Sverige, som med hjälp av geodata och biologisk forskning ska visa var chanserna är störst att hitta bland annat blåbär, lingon och kantareller.

  • Gröna Bandet – tre vandrare berättar

    Vad är mest utmanande, vilken pryl vill man inte vara utan och vad längtar man hem till? Jörgen Johansson, Kim Norberg och Peter Bergström har alla vandrat Gröna Bandet. Här delar de med sig av sina erfarenheter, favoritminnen och råd till den som själv vill ge sig ut.

  • Arc’teryx nya system

    Kanadensiska Arc’teryx lanserar System 0, ett nytt ramverk för cirkulär produktdesign. Målet är att göra deras kläder mer reparerbara, återanvändbara och återvinningsbara.

  • vandra ut hösten!

    Det behöver inte vara fjällvandring för att kännas som ett äventyr. I södra Sverige finns gott om kuperade skogar, sjöar, utsikter och kuststräckor att upptäcka. Här är tre tips för oktober.

  • Baka ute: Äpplebullar med kanel och kokos

    Fira kanelbullens dag med utebullar! Att göra bullar utomhus slår det mesta – och kan göras mycket enkelt.

  • Ledare: Kriget om typsnitten

    Ett nytt nummer av Utemagasinet är ute! I ledaren tar den nya chefredaktören Nicolas Jändel upp bråket mellan Fjällräven och SD i valspurtens slutskede.