Under Utefest lär vi oss om eld, matlagning, täljning och tovning tillsammans med Naturens Hemligheter. Vi deltar i Joacim Norbergs workshop i täljning, där vi får prova att dekorera trä med karvsnitt och kolrosning.

Joacim Norberg börjar med att visa de olika verktyg och tekniker som kan användas för att dekorera trä. Under workshopen får vi prova på både kolrosning och karvsnitt – två tekniker som ger helt olika uttryck. Kolrosning gör man genom att först rista linjer med kniven. Man kan exempelvis göra ett mönster men också enklare motiv som en blomma. Sedan fyller man skårorna med ett färgat pulver som kol eller kaffe. Därefter ytbehandlar man träet med olja för att färgen ska fastna.
– Det kan vara lite svårt att göra raka linjer om det är mycket kvistar i träet. Man får välja en träbit som passar, säger Joacim Norberg.
Sedan är det dags att prova karvsnitt. Till skillnad från kolrosningen, där mönstret ristas in som linjer, skär man vid karvsnitt bort små bitar av träets yta. Man använder särskilda karvsnittsknivar med betydligt mindre blad än en vanlig morakniv. Det gör det möjligt att arbeta med små detaljer och skapa avancerade mönster. Det märks att Joacim Norberg har gjort det här förut. Han visar med lätta fingrar det som kallas ”enkelsidigt uddsnitt” som består av trekanter. Först skär man ut linjerna med sluttande snittytor och sedan snedställer man kniven och skär ut materialet. De kan kombineras i oändlighet för att få olika mönster.
– Jag håller på med en världskarta hemma. Nästan alla mönster kan man bryta ner till mindre trekanter. För när man väl lärt sig tekniken går det att göra nästan vad som helst, säger Joacim Norberg.


Timmarna springer iväg och workshopen är egentligen slut men många sitter kvar ändå och dekorerar sina träbitar. Det är svårt att slita sig när man väl fått in tekniken.
– Det var svårt till en början men det är alltid roligt att testa på nya hantverk. Joacim är också bra på att visa hur man ska göra, säger Therése Wickström, besökare på Utefest.

