Fråga UTE: Hur tar jag selfies på tur?

nicklas blom svarar: En ensamvandring i Padjelanta är en bra idé – och kul att du är en hängiven fotograf. Oftast tycker jag faktiskt att det är enklare att fotografera när man är själv, och landskapet kan få sjunka in i en utan att man blir störd av andra. Att vara sin egen modell har bara fördelar och är både kul och utvecklande. När jag körde hundspann genom hela den skandinaviska fjällkedjan för ett par år sedan var jag min egen modell på alla bilder.
Antingen kan du använda kamerans egen självutlösare, som oftast löser ut efter tio sekunder – men då blir det lite springande fram och tillbaka. Du kan även investera i en extern fjärrutlösare, de kan ha en räckvidd på ett par hundra meter. Om du använder en sådan fjärrutlösare får du helt enkelt ha den i handen och trycka när du är färdigposerad. Ett knep kan vara att kombinera de båda, då har du tio sekunder på dig att gömma fjärrutlösaren om du inte vill ha den på bild (jag har ibland medvetet låtit fjärrutlösaren vara med på bilden).
Glöm inte att ställa skärpan på något som befinner sig där du ska stå. Eller så kan du ställa din ryggsäck där du tänkt vara i bilden, och ställa skärpan på den för att sedan ta bort den.
Lycka till med selfieplåtandet!

  • UTE testar: Barnryggsäcken Deuter Fox 30

    Vi testar en fullfjädrad vandringsryggsäck för barn på både fjäll- och skogsturer.

  • Test: Toaprylar för turen

    Hur löser du nummer 1 och 2 i naturen? Idag finns en uppsjö av mer eller mindre smarta hjälpmedel, tänkta att underlätta eller skona miljön. Vi har testat några.  

  • 4 söta desserter till påskfikat

    Flytta ut fikat och njut i skog eller vid vattnet. Vad sägs om bullar med lingon, french toast med banan eller kanelsöta äpplen?

  • God energi i påskägget

    I år fyller vi påskäggen med matiga och goda energibollar (passar i ryggsäcken året om!).

  • Snart öppnar ljungleden 

    I maj öppnar en ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping. Den binder samman två av Sveriges mest populära cykelleder – Kattegattleden och Ätradalsleden.

  • Redaktionens prylfavoriter just nu!

    Det finns prylar – och så finns det prylar. Här tipsar Uteredaktionen om gamla och nya favoriter i packningen.

  • Så kan du göra Earth Hour till något mer

    Earth Hour är här. Det kan bli startskottet för små förändringar som faktiskt gör skillnad. Här hittar du våra bästa artiklar om hållbart friluftsliv.

  • Koppla ner och lev som en viking 

    Viking Wellness är en ny hälsotrend inspirerad av nordisk­ natur­baserad livsstil med fokus på bastu, kallbad, fysisk styrka och ­mental återhämtning – en längtan efter mer autenticitet och mindre­ digitala upp­levelser.

  • 4 goda våffelrecept – sött och salt

    Fira våffeldagen med ute-våfflor! Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.

  • 6 äventyr för en maxad vårvinter

    Det är nu det märks som tydligast att vårt land är avlångt. Häng med på en tipsrunda från senvinterns högtider i norr till tidiga vårtecken i söder.