Det var många som ville vara med och tävla om en Cross Trail 5X från Silva. Nu har vi utsett en vinnare!
Stort grattis till Hampus Svärd i Höör!
Tack för alla fina bidrag.

Det var många som ville vara med och tävla om en Cross Trail 5X från Silva. Nu har vi utsett en vinnare!
Stort grattis till Hampus Svärd i Höör!
Tack för alla fina bidrag.
Vi testar en fullfjädrad vandringsryggsäck för barn på både fjäll- och skogsturer.
Hur löser du nummer 1 och 2 i naturen? Idag finns en uppsjö av mer eller mindre smarta hjälpmedel, tänkta att underlätta eller skona miljön. Vi har testat några.
Flytta ut fikat och njut i skog eller vid vattnet. Vad sägs om bullar med lingon, french toast med banan eller kanelsöta äpplen?
I år fyller vi påskäggen med matiga och goda energibollar (passar i ryggsäcken året om!).
I maj öppnar en ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping. Den binder samman två av Sveriges mest populära cykelleder – Kattegattleden och Ätradalsleden.
Det finns prylar – och så finns det prylar. Här tipsar Uteredaktionen om gamla och nya favoriter i packningen.
Earth Hour är här. Det kan bli startskottet för små förändringar som faktiskt gör skillnad. Här hittar du våra bästa artiklar om hållbart friluftsliv.
Viking Wellness är en ny hälsotrend inspirerad av nordisk naturbaserad livsstil med fokus på bastu, kallbad, fysisk styrka och mental återhämtning – en längtan efter mer autenticitet och mindre digitala upplevelser.
Fira våffeldagen med ute-våfflor! Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.
Det är nu det märks som tydligast att vårt land är avlångt. Häng med på en tipsrunda från senvinterns högtider i norr till tidiga vårtecken i söder.