Nya långleden Juliana Trail i Slovenien

I oktober såg en ny långled dagens ljus. Nya Juliana trail i Slovenien är en 270 kilometer lång vandringsled som är indelad i 16 etapper. 

Leden tar dig inte upp på svindlande bergstoppar – de får du njuta av på håll. Istället vandrar du förbi natursköna platser med stort natur- och kulturarv, passerar gränsen till Juliska Alperna och Triglav nationalpark. 

Juliana Trail går i en cirkel och både börjar och slutar i Rateče precis vid gränsen mellan Slovenien och Italien. Det ska vara enkelt att hitta övernattning vid slutet av varje etapp, samt att börja vandringen på valfri del eftersom den ska vara lätt att nå med buss och tåg. 

Se mer info: https://julian-alps.com/en/

Nya långleden Juliana Trail i Slovenien
Foto: Alex Strohl
  • UTE testar: Barnryggsäcken Deuter Fox 30

    Vi testar en fullfjädrad vandringsryggsäck för barn på både fjäll- och skogsturer.

  • Test: Toaprylar för turen

    Hur löser du nummer 1 och 2 i naturen? Idag finns en uppsjö av mer eller mindre smarta hjälpmedel, tänkta att underlätta eller skona miljön. Vi har testat några.  

  • 4 söta desserter till påskfikat

    Flytta ut fikat och njut i skog eller vid vattnet. Vad sägs om bullar med lingon, french toast med banan eller kanelsöta äpplen?

  • God energi i påskägget

    I år fyller vi påskäggen med matiga och goda energibollar (passar i ryggsäcken året om!).

  • Snart öppnar ljungleden 

    I maj öppnar en ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping. Den binder samman två av Sveriges mest populära cykelleder – Kattegattleden och Ätradalsleden.

  • Redaktionens prylfavoriter just nu!

    Det finns prylar – och så finns det prylar. Här tipsar Uteredaktionen om gamla och nya favoriter i packningen.

  • Så kan du göra Earth Hour till något mer

    Earth Hour är här. Det kan bli startskottet för små förändringar som faktiskt gör skillnad. Här hittar du våra bästa artiklar om hållbart friluftsliv.

  • Koppla ner och lev som en viking 

    Viking Wellness är en ny hälsotrend inspirerad av nordisk­ natur­baserad livsstil med fokus på bastu, kallbad, fysisk styrka och ­mental återhämtning – en längtan efter mer autenticitet och mindre­ digitala upp­levelser.

  • 4 goda våffelrecept – sött och salt

    Fira våffeldagen med ute-våfflor! Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.

  • 6 äventyr för en maxad vårvinter

    Det är nu det märks som tydligast att vårt land är avlångt. Häng med på en tipsrunda från senvinterns högtider i norr till tidiga vårtecken i söder.