Recension: Den rädda löparen

Den rädda löparen
Kristina Paltén
Desirée Wahren Stattin
Wahlström & Widstrand

Kristina Paltén, idag världsrekordhållare på löpband, gav sig år 2015 iväg till Iran för att utmana sig själv och sina rädslor. Boken ”Den rädda löparen” är hennes berättelse om resan hon gör. Under 59 dagar springer hon ensam genom Iran. På sina 184 mil möter hon vänliga människor som bjuder in henne till sina hem, ger henne mat och hjälp längs med vägen. Men i boken berättar hon också om hur rädslan för att säga vad hon tycker, i ett land där godtyckliga beslut kan avgöra livsöden, kryper in under skinnet på henne. 

Detta är lika mycket en äventyrlig berättelse om en resa, som en inre reflektion om personlig utveckling. Kristina är personlig och vågar berätta om fördomar, sina egna och andras, rädslor och förhoppningar.

Man måste absolut inte vara frälst i löpning för att tycka om den här boken (risk finns att man bli nyfiken på att testa!). För Kristina kommer löpningen in i hennes liv när mycket annat är tungt. Hon går in i väggen, relationen tar slut och hon förblir barnlös. Snart upptäcker hon att löpningen ger kraft. Den blir hennes medicin och glädje, och ska bli hela hennes framtid. Idag är hon äventyrare och föreläsare – samt numera också författare. 

När jag avslutar boken är det med en fin känsla i magen. Främst handlar ”Den rädda löparen” kanske om det goda som finns i människan. Att det kan överraska och överrumpla – och betyda allt. Att det väger tyngre än hat.

Boken är lättläst och med bra flyt i språket. Dess inledning är hårresande och mycket spännande – men också skrämmande. Något som ligger kvar i bakhuvudet och påminner om hur utsatt Kristina är där ute på de iranska öde vägarna.

Redan på de första sidorna känns det som om man blir vän med Kristina och får lära känna henne. Det är en vänskap man faktiskt sörjer när boken är slut. Men jag skulle tro att det blir fler äventyr – och därmed också fler böcker – att vänta från Kristina.

Läs läs läs!

  • Vinn vandringsryggsäck från Jack Wolfskin

    Vandringssugen? Denna månad tävlar vi ut två exemplar av Jack Wolfskins sköna och funktionella vandringsrygga Astro Vent 30.

  • Gammal historia, ny nationalpark

    Paddling, vandring, skridsko, fågelskådning. Och inte minst kulturhistoria. Utemagasinets Niclas Sjögren och Henrik Trygg minns flyende tider och turer i nationalpark nummer 31: Nämdöskärgården.

  • 260 mil genom Sverige – Peter vandrar från Smygehuk till Treriksröset

    Peter Bergström är mitt uppe i sin vandring från Smygehuk till Treriksröset. Efter flera veckor ute handlar dagarna mindre om funderingar och mer om nuet. Här berättar han mer om livet på leden.

  • Vandra till riksrösen

    Treriksröset känner de flesta till, men vad vet du om resten av de 642 riksrösen mellan Norge och Sverige? Ofta ligger de långt in i skogen eller högt uppe på fjället. Och de har en fanclub.

  • Högtid för låglandsvandring – tre boktips

    Fjällen ömsar skinn, men i söder är vandringssäsongen i full gång. Här är tre nya guideböcker som visar vägen. 

  • Vinn ultralätt tält från Big Agnes!

    I månadens tävling har du chansen att vinna en spännande nyhet från Big Agnes: ultralätta tältet Sarvis VST 2.

  • Pulled pork i wrap på utflykten

    Visst känns det fint att laga utemat från grunden, men ibland finns inte tiden. Så, här kommer en smaklig genväg, signerad utekocken Sussi Jonsson.

  • 7 tips: sko dig för ultra-trail

    Att springa riktigt långa terränglopp, och träna inför dessa, ställer höga krav på skovalet. Vi bad ultralöparen Niclas Gällentoft berätta hur han tänker.

  • Kungsledens 10 bästa

    Kungsleden är en svensk klassiker. Vissa betar av de dryga 45 milen i ett svep, men de flesta söker lagom långa turer och/eller fina avstickare. Här bjussar vi på tio kungliga guldkorn, från norr till söder.

  • Oscar Ekstam grustipsar: ”Cykla västerut, ta tåget tillbaka”

    Oscar Ekstam vann grusvägs-SM förra året, men cyklar lika gärna för naturupplevelse och avkoppling. Allra helst i östra Småland.