Expeditionen Row around Svalbard fortsätter

Förra året startade expeditionen Row around Svalbard i Tromsö och äventyrarna Sören Kjellkvist och Glenn Matning tog sig över Barents hav till Longyearbyen. Barents hav som anses vara det kallaste och fuktigaste havet i världen, bjöd nästan enbart på motvind, sjösjuka och ett brutet finger. De nordliga vindarna drev ner packisen och stängde till passagen norr om Svalbard så expeditionen fick pausas ett år.

Isen smälter
Ingen har någonsin rott runt den norska ögruppen Svalbard. Det beror främst på att det tidigare varit svårt att ta sig runt ögruppen, men somrarna vid 80 grader nord blir mer och mer fattiga på is och 2018 ser ut att bli en rekordsommar. Med denna expedition vill de sätta fokus på förändringarna i Arktis, både genom bloggen och med en pedagogisk plattform för svenska skolor. Den 28 juli fortsatte de från Longyearbyen på Svalbard med målet att runda hela Svalbard, inklusive Nordostlandet och besöka Vitön där Andréexpeditionen fisk ett dramatiskt avslut.

Glenn och Sören skickar bilder och filmer från livet ombord oceanroddbåten Albedo via www.rowaroundsvalbard.se. Det är en drygt 300 mil och två månader lång resa från Tromsö runt Svalbard och tillbaka – genom mer eller mindre is.

Expeditionen i siffror

START: 19 juli 2017

START fortsättning: 28 juli 2018

LÄNGD: >3 000 kilometers

TID: ca 2 mån

I samband med Naturskyddsföreningen har teamet skapat ett gratis utbildningskoncept för svenska skolor. Konceptet ger skolor en plattform för att jobba med de globala målen genom att följa de två äventyrarna ro runt Svalbard, en unik möjlighet för årskurs 4-6 och 7-9 att arbeta med bland annat hållbar utveckling på ett konkret sätt. Plattformen är fri och tillgänglig när som helst, men under augusti och september kommer ett antal ”expeditionsklasser” ha direktkontakt med äventyrarna via satellit. 

  • Smygtitt inför sommaren 2027

    Scandinavian Outdoor Award har delats ut till kommande skandinaviska prylnyheter. Här är tre av vinnarna.

  • Vinn vandringsryggsäck från Jack Wolfskin

    Vandringssugen? Denna månad tävlar vi ut två exemplar av Jack Wolfskins sköna och funktionella vandringsrygga Astro Vent 30.

  • Gammal historia, ny nationalpark

    Paddling, vandring, skridsko, fågelskådning. Och inte minst kulturhistoria. Utemagasinets Niclas Sjögren och Henrik Trygg minns flyende tider och turer i nationalpark nummer 31: Nämdöskärgården.

  • 260 mil genom Sverige – Peter vandrar från Smygehuk till Treriksröset

    Peter Bergström är mitt uppe i sin vandring från Smygehuk till Treriksröset. Efter flera veckor ute handlar dagarna mindre om funderingar och mer om nuet. Här berättar han mer om livet på leden.

  • Vandra till riksrösen

    Treriksröset känner de flesta till, men vad vet du om resten av de 642 riksrösen mellan Norge och Sverige? Ofta ligger de långt in i skogen eller högt uppe på fjället. Och de har en fanclub.

  • Högtid för låglandsvandring – tre boktips

    Fjällen ömsar skinn, men i söder är vandringssäsongen i full gång. Här är tre nya guideböcker som visar vägen. 

  • Vinn ultralätt tält från Big Agnes!

    I månadens tävling har du chansen att vinna en spännande nyhet från Big Agnes: ultralätta tältet Sarvis VST 2.

  • Pulled pork i wrap på utflykten

    Visst känns det fint att laga utemat från grunden, men ibland finns inte tiden. Så, här kommer en smaklig genväg, signerad utekocken Sussi Jonsson.

  • 7 tips: sko dig för ultra-trail

    Att springa riktigt långa terränglopp, och träna inför dessa, ställer höga krav på skovalet. Vi bad ultralöparen Niclas Gällentoft berätta hur han tänker.

  • Kungsledens 10 bästa

    Kungsleden är en svensk klassiker. Vissa betar av de dryga 45 milen i ett svep, men de flesta söker lagom långa turer och/eller fina avstickare. Här bjussar vi på tio kungliga guldkorn, från norr till söder.