Utflyktsmålet – Ett nationellt prisat initiativ

I april presenterade tidningen Resumé och Ocean Outdoor initiativet ”Call to Swedish Creatives”, där svenska kreatörer fick tävla med kreativa insatser som skulle hjälpa till under Coronakrisen. Nu är tävlingen avgjord och ”Utflyktsmålet” är ett av två initiativ som valts ut och belönats med stor nationell exponering.

”Utflyktsmålet” är en take away-box med mat framtagen för upptäcktsfärder och aktiviteter i naturen. Syftet är att lyfta fram och sammanföra lokala näringsidkare inom restaurang, café och utomhusaktiviteter under Coronakrisen. Visit Östergötland vill uppmuntra fler östgötar att upptäcka smultronställen i regionen- och samtidigt stötta lokala verksamheter. Genom ”Utflyktsmålet” kombineras tips på destinationer och aktiviteter för en trevlig picknick med take away från regionens matscen i en och samma box. 

”Utflyktsmålet” erbjuds på cirka 70 matställen i Östergötland och innehållet i boxen varierar beroende på matställe. På boxen finns även tips på lokala sevärdheter, aktiviteter och andra smultronställen utvalda av Visit Östergötland.

  • vandra ut hösten!

    Det behöver inte vara fjällvandring för att kännas som ett äventyr. I södra Sverige finns gott om kuperade skogar, sjöar, utsikter och kuststräckor att upptäcka. Här är tre tips för oktober.

  • Baka ute: Äpplebullar med kanel och kokos

    Fira kanelbullens dag med utebullar! Att göra bullar utomhus slår det mesta – och kan göras mycket enkelt.

  • Ledare: Kriget om typsnitten

    Ett nytt nummer av Utemagasinet är ute! I ledaren tar den nya chefredaktören Nicolas Jändel upp bråket mellan Fjällräven och SD i valspurtens slutskede.

  • Så kommer du i gång med SUP

    Ett litet äventyr, en stunds avkoppling eller ett träningspass för hela kroppen. SUP kan vara mycket. Jonas Rasmusson på Näsviken Kajak tipsar om hur du hittar balansen och upptäcker SUP-paddlingen på riktigt.

  • Stort test: Kalsonger i ull

    För bästa ulleffekt gäller det att grunda smart. Här är andra delen i Utemagasinets stora test av underkläder i ull – nu är det kalsongernas tur.

  • Tävla om ett par klassiska Blundstones

    Från grusvägen till jobbet – Blundstones klassiska kängor passar i många sammanhang. Nu kan du vinna ett par av modellen #585 Chelsea boot.

  • vindskydd med eldstad.

    Sov i vindskydd: 7 tips

    Genom att sova i ett vindskydd kommer du naturen nära. Det är också ett sätt att göra vandringen extra skön, eftersom du slipper bära med dig tält och därmed kan bära lättare. Men hur gör man, egentligen?

  • Vinn lätt och packvänlig dunjacka från Mammut!

    Sista chansen att tävla! I månadens tävling har du chans att vinna Mammuts lätta och packvänliga Broad Peak Light IN Hooded Jacket.

  • 3 ute-recept: Fräs på din svamp

    Är du redo med svampkorg, kniv och kängor? Här kommer tre fräscha uterätter där kantareller, soppar och skivlingar spelar huvudrollen.

  • Cykelparadiset i Järvsö

    Konrad Karlsson är entreprenör och ägare av Järvsö Bikes. Han flyttade från Norrköping som tonåring och tog över den lokala cykelverkstaden som 20-åring. I Järvsö inspirerar han andra att utforska på två hjul.