Mer uteliv för seniorer

Projektet ”Träffpunkten flyttar ut” har under 2022 gett omkring 400 seniorer i Uppsala län möjlighet att prova på olika friluftsaktiviteter. Nu har man fått grönt ljus att fortsätta erbjuda gemenskap genom naturupplevelser, i mer än ett och ett halvt år till.

Under två timmar per tillfälle har de fiskat, plockat svamp, eldat och upptäckt naturen på olika sätt. Projektet har genomförts av Upplandsstiftelsen tillsammans med länets träffpunkter, seniorboenden och andra mötesplatser för äldre. Hela idén grundar sig i övertygelsen om att naturupplevelser, rörelse och gemenskap effektivt kan bidra till bättre hälsa och välmående.
– Vi har fått ta del av många fina samtal där det ofta dyker upp minnen från livets alla upplevelser. Vi tror faktiskt att uteaktiviteterna bidrar till en bättre psykisk och fysisk hälsa för våra deltagare. Det kan vara så enkelt som en kaffestund vid en eld, vi eldar mycket. Men vi har även fiskat, växtfärgat, vandrat och upptäckt natur tillsammans, säger Eva Arnemo, folkhälsostrateg på Upplandsstiftelsen.

En 80-årig deltagare har sagt ”När man är i min ålder är det inte så ofta man får göra nya saker, men det här (baka bullar på en eld), det har jag aldrig provat förut.”

Man har redan bokat in många nya seniorgrupper för vårens naturupplevelser.

  • UTE testar: Barnryggsäcken Deuter Fox 30

    Vi testar en fullfjädrad vandringsryggsäck för barn på både fjäll- och skogsturer.

  • Test: Toaprylar för turen

    Hur löser du nummer 1 och 2 i naturen? Idag finns en uppsjö av mer eller mindre smarta hjälpmedel, tänkta att underlätta eller skona miljön. Vi har testat några.  

  • 4 söta desserter till påskfikat

    Flytta ut fikat och njut i skog eller vid vattnet. Vad sägs om bullar med lingon, french toast med banan eller kanelsöta äpplen?

  • God energi i påskägget

    I år fyller vi påskäggen med matiga och goda energibollar (passar i ryggsäcken året om!).

  • Snart öppnar ljungleden 

    I maj öppnar en ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping. Den binder samman två av Sveriges mest populära cykelleder – Kattegattleden och Ätradalsleden.

  • Redaktionens prylfavoriter just nu!

    Det finns prylar – och så finns det prylar. Här tipsar Uteredaktionen om gamla och nya favoriter i packningen.

  • Så kan du göra Earth Hour till något mer

    Earth Hour är här. Det kan bli startskottet för små förändringar som faktiskt gör skillnad. Här hittar du våra bästa artiklar om hållbart friluftsliv.

  • Koppla ner och lev som en viking 

    Viking Wellness är en ny hälsotrend inspirerad av nordisk­ natur­baserad livsstil med fokus på bastu, kallbad, fysisk styrka och ­mental återhämtning – en längtan efter mer autenticitet och mindre­ digitala upp­levelser.

  • 4 goda våffelrecept – sött och salt

    Fira våffeldagen med ute-våfflor! Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.

  • 6 äventyr för en maxad vårvinter

    Det är nu det märks som tydligast att vårt land är avlångt. Häng med på en tipsrunda från senvinterns högtider i norr till tidiga vårtecken i söder.