Ny sajt kartlägger värdefull skog

Att gammal skog bevaras är viktigt för bland annat klimatet och den biologiska mångfalden. Men var finns de där extra skyddsvärda skogarna? Svaret hittas via nya karttjänsten skogsmonitor.se.

Föreningen Skydda Skogen har i snart 15 år verkat för att bevara skogar med höga naturvärden och stor biologisk mångfald. Med nya sajten skogsmonitor.se hoppas man att fler ska få upp ögonen för skogens betydelse för miljö- och klimatarbetet, och öka kunskapen om var den mest skyddsvärda – och hotade – skogen finns.

Skogsmonitor är ett slags karttjänst där vem som helst, kostnadsfritt, kan knappa sig fram till fördjupad skogskunskap. Basen är en interaktiv karta där du kan välja till olika lager genom att klicka i de kategorier du vill titta närmare på – till exempel formellt skyddade skogar, kontinuitetsskog, naturtyper -eller avverkningsanmälningar. 

I ett pressmeddelande konstateras att enskilda skogsägare, kommuner, skogsbolag och myndigheter kan ha nytta av den nya karttjänsten – men också natur- och friluftsintresserade privatpersoner.
– De äldre skogar som har höga naturvärden är ofta värdefulla för exempelvis renskötsel, ekoturism, bär- och svamp-plockning, friluftsliv och rekreation. Och
det är också i de äldre skogarna vi finner störst kolförråd som bör bevaras som en klimatåtgärd, säger Elin Götmark, talesperson för föreningen Skydda Skogen.

Den nu lanserade första versionen av Skogsmonitor har finansierats av Naturkompaniets Naturbonus 2020. Sajten ska nu drivas vidare och utvecklas via projektmedel från Postkodstiftelsen. Ett framtidsmål är att inte bara kartlägga höga naturvärden i Sverige utan i hela Europa.

  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.