Hett från pressarna

Den kallas för Europas mäktigaste vildmark, Sareks nationalpark med oändliga vidder, otillgängliga fjälltoppar och klimatsköra glaciärer. Här går de största älgarna, finns brutala vad och många andra utmaningar för fjällvandraren. Utemagasinets medarbetare fotografen Håkan Hjort och skribenten Annika Berggren beskriver i ord och bild området i nyåtgivna boken Vildmarksvandring i Sarek. Det är en inspirationsbok. Men också en bok med handfasta tips om packning, utrustning och mat. Och gudier till olika rutter. Med kartor. Med Håkan Hjort bakom kameran är bilderna i sig en inspiration. Läs boken och kom närmare till Sarek.

Clint Willis heter förftattaren bakom den andra boken, Med livet som insats. Ämnet är kärt, vad driver klättrare att med livet som insats bestiga bergstoppar i dödszonen, över 8 000 meter? Intressant i sammanhanget är författarens perspektiv. Clint Willis är amerikan, författare och journalist som medverkat i ett fyrtiotal böcker om äventyr, politik, religion och krig, också klättrat sedan tio års ålder. Med honom vid tangentbordet följer läsaren med upp på klipporna, får känna kyla, spänning och hjöjdsjuka och uppleva hur det är att grava ner sig i snön och vänta i dagar på att stormen ska bedarra.

Några av mötena i boken är med Chris Bonington, Edmund Hillary och Tenzing Norgay, Hamish MacInnes, Don Whillans, Doug scott, Mick Burke, Dick Renshaw med flera.

Med livet som insats ges ut av Norsedts förlag, är inbunden och kostar 320 kronor. Vildmarksvandring i Sarek är på 170 sidor i pocketutförande med vattentålig pärm, ges ut av Vildmarksbiblioteket och kostar 175 kronor.

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.

  • Vandra Stf:s nya signaturleder!

    Svenska Turistföreningens signaturleder samlar några av landets vackraste flerdagarsvandringar. Nu utökas utbudet med två nya smålandsleder, och en redan etablerad signaturled får en ny sträckning. 

  • Järvsö stärker sin cykelstatus

    För tredje året i rad har cykelsajten och communityn Happyride utsett Järvsö Bergscykel Park till Sveriges bästa bikepark. Hälsingebyn rankas även högt för sin fina stig- och gravelcykling.

  • Stort test av trailskor

    Rätt sko är a och o när du rör dig ute i naturen. Vi har testat tio modeller för lättare vandring och stiglöpning, med fokus på komfort, grepp och slitstyrka