Hajskräck – glöm det!

Första avsnittet sänds lördagen den 5 april klockan 19.00 på Viasat Nature. Här får du veta att det dödas 150 miljoner hajar varje år. Du möter forskare som tror att djuret kommer att vara utdött inom tio år. Det är en ekologisk tragedi eftersom hajarna har sin plats i kedjan och rensar upp i haven genom att äta sjuka, svaga, döende och döda djur.

Programmet ger oss som är rädda för hajattacker nya perspektiv – hajar är skygga varelser. På 425 år har 224 oprovocerade attacker av vithaj registrerats, 63 av dem hade dödlig utgång. Ingen ska tro att det är några gosedjur vi har att göra med men det är heller inte blodtörstiga monster.

Dessutom tar några av världens mest meriterade haj-entusiaster tittaren med på en träff. En av dem är tioårige Luke från Sydafrika som gör sitt livs första dykning med sina favoritdjur sandhajarna. Hand i hand med sin mamma dyker han ner till de nyfikna hajarna som samlas runt honom för att inspektera. ”Det här är den bästa dagen i mitt liv”, säger Luke efteråt. ”Till och med bättre än min födelsedag.”

En annan entusiast är Andrea Ramalho, kameraman och biolog. I programmet ser vi henne dyka med en 18 meter lång valhaj.

-Jag vill visa folk att det går att interagera med hajar på ett positivt sätt”, säger hon.

Sämst rykte i havet har vithajen. Gamsbaai i Sydafrika är vithajens hemvist nummer ett. Experten Michael Rutzen är fridyker med vithajar och undervattensfotografen Ralf Kiefner. De lockar till sig hajar genom att hälla ut blod och död fisk i vattnet. När hajarna samlas runt båten testar Michael deras sinnesstämning genom att leka med dem – ta på dem och få dem att öppna munnen. Om hajarna är för aggressiva är det farligt att gå ner i vattnet.

Hajar tillåter sig bara att tas på när de känner sig trygga. Tålamod och mycket kunskap om deras beteende är en förutsättning för att man så säkert som möjligt ska kunna kommunicera med hajar på nära håll. Och tydligen är de här vithajarna inte farliga idag, för Michael och Ralf tar sig ner i vattnet och simmar med dem.

  • Festivalstämning för vandrare

    Söker du nya vänner som delar din kärlek till vandring? Besök en vandringsfestival och utforska både nya stigar och nya kontakter. Här tipsar vi om tre kommande evenemang, från Borås till Kanarieöarna.

  • Tacogryta med ölkorv

    Korv är inte bara gott, klassiskt och publikfriande utan också enkelt att variera på uteköket. Här kommer en mustig gryta med ölkorv.

  • Äventyr får eget museum

    7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

  • Ledare: En pryl för alla syften

    Drömmen om en pryl som funkar till allt är lockande – men ofta är det just där den faller. Läs Marie Kjellnäs nya ledare här!

  • Ute testar: Maxat set för toppturen

    Den bästa delen av vintern återstår – åtminstone för oss som drömmer om toppturer i solstänkta berg. Utemagasinet tar med Rush Jacket + Bib Pants från Arc’teryx på äventyr uppför och utför.

  • Vinn Amberg från Morakniv – till dig och en vän!

    Amberg är en ny friluftsmodell från Morakniv. Nu har du chans att vinna en till dig själv och en till en vän.

  • På tur över frusna vidder

    Inlandets vidsträckta myrmarker och glesa tallskog ger skidupplevelsen en sällsam dimension. Vi delar den med tjusade holländare och brasilianare, i Umeälvens frusna dalgång.

  • Kjetil gör Vita Bandet med MS

    Efter en MS-diagnos bestämde sig Kjetil Nicander för att skida den svenska fjällkedjan. Samtidigt samlar han in pengar till MS-forskning.

  • Ute testar: frystorkat för utelivet

    De väger lätt, lagas enkelt och fyller snabbt på energinivåerna på turen. Men hur goda är de, egentligen? Vi har testat frystorkad friluftsmat från nio tillverkare, och utsett ett par favoriter.

  • Gott på tur: Chokladpunch

    Piffa din choklad! Detta är en kreativ smaksensation för vuxna som värmer kalla dagar i skogen.