Ute testar: Maxat set för toppturen

Den bästa delen av vintern återstår – åtminstone för oss som drömmer om toppturer i solstänkta berg. Utemagasinet tar med Rush Jacket + Bib Pants från kanadensiska Arc’teryx på äventyr uppför och utför.

BAKGRUND

Arc’teryx grundades i Vancouver, Kanada, 1989 och fick snart svenska fans – troligen på grund av kombinationen vädersäkrad kvalitet och minimalistisk design. Loggan förknippas kanske mest med seglivade skalplagg, men förutom kläder finns även skor och väskor i portföljen. Vinterutbudet är främst riktat mot freeride och mountaineering men syns minst lika ofta i pister och urbana miljöer.

KORTA FAKTA

Rush Jacket och tillhörande Bib Pants är utvecklade för topptursskidåkning i första hand. Jackan är en klassisk trelagers, tillverkad i 100 procent 80D nylon med PFAS-fritt Gore-tex Pro ePE-membran. Den har hjälmkompatibel huva, ventilationsöppningar i armhålorna, tvåvägs blixtlås framtill, dragsko nedtill och kardborrestängning i ärmsluten. Antalet fickor med blixtlås är sex stycken – två bröst, två hand- en liten för liftkort och en innerficka – och därutöver finns två stora, öppna innerfickor. Rush Jacket finns i damstorlek XXS–XXL och herr XS–XXL, färger varierar efter säsong. Pris: 8 999 kronor.

Rush Bib Pants består till största del av samma trelagers Gore-tex-material som jackan, med inslag av stretchig softshell i bib-delen. Byxan har ställbara hängslen, ventilationsöppningar i sidorna, gylf med blixtlås och knapp, samt snölås och förstärkningar i bensluten. Förutom två stora lårfickor finns två mindre bib-fickor, alla med blixtlås. Byxan finns i herrstorlek XS–2XL och dam US 00–16 i tre olika längder. Pris: 8 499 kronor.

UTE-LÅTANDE

Rush-setet ger ett gediget och stilrent första intryck – det här är inga dussinvaror. Vi börjar testet med en promenad i hällregn och sittande i snödriva, och kan konstatera att materialet i sig och de många blixtlåsen håller tätt. 

Både jackan och byxan har funnits ett tag men uppdaterats ganska ordentligt inför den här säsongen. Nytt är först och främst Gore-tex Pro ePE-membranet, som är PFAS-fritt och mer miljösnällt än sina föregångare. Plaggen har också en lite rymligare design än tidigare och vissa av fickorna är större. Dambyxornas US-storlekar förvirrar något, men med hjälp av hemsidans storleksguide beställer vi storlek 8S (en kort 38) som sitter precis som önskat – liksom jackan i förväntad M-storlek. Den senare är ovanligt lång i livet, vilket kan upplevas olika beroende på kroppsform.

Toppturer ställer ju ganska unika krav på kläderna. Oavsett väder blir det svettigt att gå uppför berg, och den svetten måste ventileras ut. Rush Jacket får plus för de stora ventilationsöppningarna under armarna, för de vida ärmsluten och tvåvägs-blixtlåset framtill – med allt öppet sköljer luften skönt genom jackan. Byxan har i sin tur rejäla ventilationsöppningar i sidorna, där den ena går ända upp och levererar en smidig lösning för damer som behöver gå på toa i terrängen. Bib-delen är lägre skuren än på många liknande byxor, och softshell-inslagen ger en följsam känsla, men soliga turdagar kan det bli svettigt kring bålen. Den långa gylfen möjliggör extra ventilation.  

När det är dags att åka utför ska allt som öppnats stängas, helst snabbt, och här briljerar Rush-plaggen med enkla men handskkompatibla dragflikar. Blixtlåsen löper ovanligt lätt. Vi gillar också de invändiga fickorna på jackan som rymmer stighudarna – och njuter av känslan av komplett skydd mot både väder och terräng under åket.

Trelagers Gore-tex har dock sina nackdelar. Materialet må andas, men sällan så häftigt som en brant promenad på stighudar kräver. Där blir Rush-plaggens ventilationsöppningar ett bra och nödvändigt komplement. Jämfört med kraftigare Gore-tex-plagg med 100D-material (Rush har 80D) känns både jackan och byxan lätta och följsamma i terrängen – men de är betydligt stelare och prassligare än motsvarande turplagg i mjuk och luftig softshell. 

Sammanfattningsvis kan vi säga att Rush Jacket och Bib Pants slår det mesta vi har testat för toppturer. Helheten med material, design och ventilationsmöjligheter imponerar i alla väder – men också mindre detaljer som greppvänliga dragflikar, mobilfacken i byxornas lårfickor och möjligheten att förvara transceivern i följsam bib-ficka på magen. För den som kan leva med Gore-tex-plaggens relativa stelhet och prassel ger vi tummen upp. 

Priset är dock en veritabel käftsmäll, även för den som gärna lägger alla sina överskottspengar på outdoorkläder och -utrustning. Att tänka på i det sammanhanget är att setet även gör sig bra i pisten och på klassisk skidtur – och vi har testat jackan på både skridskois och vandringsled med gott resultat. Arc’teryx hör också till de varumärken som ger bäst återbäring på begagnatmarknaden (men handlar du Rush-serien second hand får du mest troligt äldre modeller, som saknar en hel del av det som testats och beskrivits ovan).

Testat av: Utemagasinet

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.  

  • Tortillaburgare à la Big Mac

    Smashad burgare till ute-middag? Om du förbereder hemma är det enkelt. Gör som oss och testa TikTok-rätten Smashed Burger Tacos på uteköket.

  • Här finns Sveriges bästa sommaräventyr

    Peppad på en äventyrlig Svemester? Perfekt. Här har vi samlat våra bästa tips; för familjen, paddlaren och vandraren – och några till!