Äventyr får eget museum

7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

Muséet är grundat av Fredrik Erixon och Richard Leckne, som fick idén efter att ha träffats på  äventyrsutbildningen Adventure Academy 2016. Med hjälp av film, fotografi och annan dokumentation från avlägsna platser vill duon via muséet lyfta fram naturens skönhet och sårbarhet, och visa människans roll som både upptäckare och medskapare. 

– Äventyrsmuseet vill vara en inkluderande mötesplats för berättelser, perspektiv och drömmar. Ett museum som inte bara visar vad människan har gjort, utan vad hon fortfarande kan bli. Äventyrs blir ­världens första museum som skildrar äventyr från hela världen – skapat för att inspirera våra gäster, väcka drömmar och åter tända känslan av äventyr, säger Fredrik Erixon i ett pressmeddelande.

Vid öppningen erbjuds tre parallella utställningar på muséet: Fredrika Ek, som cyklade jorden runt på tre år, klättraren Fredrik Sträng och hans +8000 meter om världens högsta berg, samt amerikanska fotografen Ronan Donovan med en utställning om vargarna i Yellowstone.

Framöver kommer Äventyrsmuseet att löpande presentera nya äventyr och äventyrare från hela världen.

– Som barn drömmer vi om äventyr. Som vuxna glömmer vi dem. Äventyrs vill hjälpa människor att hitta tillbaka till det som en gång fick deras hjärtan att slå snabbare, säger Richard Leckne.

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.