Tidernas hjälte och tidernas platta fall

Boken ”Äventyr på riktigt” handlar om den drivne vinnartypen Hedin som alltid ville vara först. Hans självsäkra sätt öppnade dörrar till fantastiska upptäcktsresor, den första 1894. Allt fler blanka fläckar på kartan fylldes i. av Hedin som skickligt tecknade kartor och bilder som dokumenterade upptäckterna.

Expeditionerna drog fram genom ogästvänliga stekheta öknar eller vidsträckta ödsliga bergsområden i centrala Asien. För detta blev han rikligt belönad, hyllad av kung Oscar II, belönad med medaljer och utmärkelser, och fick plats bland Europas vetanskapsmän och kulturelit. Med auktoritet och språkbegåvning föreläste han på engelska, tyska och ryska, blev den siste att adlas i vårt land och hyllades som den tidens stora hjälte.

Så kom det platta fallet. Hedin imponerades av makthavare och under andra världskriget var Adolf Hitler inget undantag. Uppskattningen var öppet okritisk. Efter D-day uttalades namnet Sven Hedin med ett sting av olust och skam, och därför känner få till hans bedrifter. Bara tre böcker har skrivits om honom. Axel Odelbergs ”Äventyr på riktigt” är endast den fjärde.

  • Fattiga riddare med hallon

    Fattiga riddade med lönnsirap, chokladsås & färska bär

    Trolla fram detta på nästa utflykt och du kommer bli populär. Vill du förenkla kan du göra i ordning riddarsmeten hemma och fyll på termos.

  • ”I naturen släppte ångesten”

    Forskningen är tydlig: naturen gör oss friskare. Ändå är det sällsynt med naturbaserad behandling inom vården – trots att den skulle kunna hjälpa många, och spara miljarder till statskassan. Varför är det så? 

  • Stort test av vandringsskor och kängor

    Låga skor är sköna för turer på stig. Lätta, mellanhöga kängor är mer allsidiga, och kraftigare kängor trygga i tuff terräng. Vi har testat 9 olika modeller!

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.