Se klimatförändringarnas spår

På Google Earth kan du nu följa hur klimatet påverkar vår planet. Detta tack vare ett brittiskt initiativ som invigdes av Storbritanniens premiärminister Gordon Brown vid konferensen Google Zeitgeist i går.

Funktionen som heter Climate Change in Our World visar två nya lager på Google Earth, de visar effekterna av ett förändrat klimat ur olika aspekter. Det första är en animation som förutsäger temperaturen under de kommande hundra åren vid olika nivåer av växthuseffekt. Det andra visar hur ismassan på Antarktis har dragit sig tillbaka sedan 1950-talet.

  • Fattiga riddare med hallon

    Fattiga riddade med lönnsirap, chokladsås & färska bär

    Trolla fram detta på nästa utflykt och du kommer bli populär. Vill du förenkla kan du göra i ordning riddarsmeten hemma och fyll på termos.

  • ”I naturen släppte ångesten”

    Forskningen är tydlig: naturen gör oss friskare. Ändå är det sällsynt med naturbaserad behandling inom vården – trots att den skulle kunna hjälpa många, och spara miljarder till statskassan. Varför är det så? 

  • Stort test av vandringsskor och kängor

    Låga skor är sköna för turer på stig. Lätta, mellanhöga kängor är mer allsidiga, och kraftigare kängor trygga i tuff terräng. Vi har testat 9 olika modeller!

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.