Svenskt rekord – 24-milaflyg

Tänk att på åtta timmar flyga 240 kilometer från Åre och nästan ända fram till Sollefteå. I en skärm. Ingen motor, inga vingar, ingen fast konstruktion som spänner ut duken, bara du som hänger i en sele i en skärm av tunn duk – så genialiskt konstruerad att när dess kanaler fylls med luft får den lyftkraft. Det är samma princip som gör att flygplan flyger.

Tänk att starta på Totthummeln i Åre och tack vare gynnsamma luftförhållanden som medvind och termik klara av att fånga bubbla på bubbla av uppåtstigande luft. Från Åre och nästan till Sollefteå. 240 kilometer. Givetvis är det inget en nybörjare klarar av, de här killarna är rutinerade skärmflygare.

Fredrik Lindholm och Pål Hammar har gjort det. Lars Hedström driver flytskolan Skysport i Åre och skriver i sin blogg på op.se om rekordet. Han skriver att i söndags den 25 maj satte de två flygarna svenskt distansrekord i skärmflygning.7.5 timmar senare landade de två mil öster om Sollefteå, helt nära kusten. Distansen är hela 240 kilometer mätt med en rak linje från start till landning. Det förra rekordet på 110 kilometer satte Lars-Anders Jonsson 2001.

Väderförhållandena vid rekordförsöket var perfekta med västnordvästlig vind och termik (stigande luft) upp till 2.400 meter. Större delen av sträckan höll flygarna hög höjd, men några gånger flög de lågt, till exempel strax efter Järpen. Närmare Östersund ringde de flygtornet på Frösön och anmälde passagen genom kontrollerat luftrum.

-Riktigt bra fluget grabbar och ett stort Grattis, bloggar Lars Hedström och fortsätter: Det är extra kul att detta rekord sätts från Åreskutan. Det visar ännu en gång att det finns fantastiska förhållanden för skärmflygning i Åre.

Vi på Utemagasinets redaktion har startplatsen utanför kontorsfönstret och är också fulla av beundran.

Världsrekordet i distanslygning med skärm, eller paraglider som det heter i internationella sammanhang, är 461,6 kilometer. Det sattes av brasilianaren Frak Brown den 14 november 2007 i Quixade – Duque, Brasilien.

  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.