Lyckligare i ullnät

Aclima WoolNet

+ Funktion. Komfort.

– Utseende.

Pris 560 kronor per del

Material Merinoull

Köpinfo +47-32 15 06 00 Aclimas hemsida

Aclima WoolNet är ett nätunderställ i merinoull. Nätkonstruktionen ger optimal andningsförmåga men värmer också under isolerande plagg eller skalplagg. Därför passar stället till både stillasittande och hög aktivitetsnivå – som på svettiga topp- och skridskoturer.

Plaggen är lätta och behagligt mot huden. Fukten transporteras effektivt, inte minst på ryggen under säcken. Sidor, axlar, armbågar och knän har ribbstickning för bättre komfort. Materialet är behandlat för att inte klia och eller krympa. Det nya för i år är att det finns i dammodell.

Vi testare vill gärna ge konceptet nätunderställ i ull högsta betyg. Aldrig har vi varit torrare, varmare och gladare än på vårens skidturer. Nackdelen är att man ser ut som en bit kassler när man väl ska ta av sig inne på fjällstationen. Men det är det värt.

Av: Uteredaktionen

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.

  • Het kycklingwrap på elden

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept där elden inte bara är ett verktyg – utan en omistlig ingrediens.

  • Böckerna du inte vill missa

    På Världsbokdagen firar vi berättelsernas kraft – och få saker inspirerar så mycket som böcker om natur och äventyr. Här är tipsen som tar dig från Sarekfjällens vidder till fantasins skogar, och kanske hela vägen ut genom dörren.