Snart inte sist, snart inte ensammast

I 36 år har han levt ensam på stranden. ”Solitario George” – ensamme George, världskänd och sista jättesköldpaddan . Men kanske inte sist så länge till.

Hemmet är en sandstrand på ön Santa Cruz i Ecuador, Galapagos naturreservat. Här lever ensamme George sedan trettiosex år som den sista kända jättesköldpaddan. Guiness rekordbok ger honom rekordtiteln världens mest ensamma djur. Det mest anmärkningsvärda är dock att han är den sista av sitt slag.

Naturreservatets personal och myndigheter kämpar för att hitta en lösning. De sistnämnda erbjuder en belöning på 10 000 US dollar till den som kan presentera en hona som kan bilda par och små-jättesködpaddor med George.

Personalen som jobbar med flera utrotninghotade sköldpaddssorter på ön har i många år kämpat för att få George att tända på sköldpaddshonor av annan art. Han är ju en man i sin mest fruktsamma och potenta ålder, ungefär 80 år. Men varken närkontakt med honorna eller film som visat sköldpaddors kärleksakt har fått honom att vilja para sig.

Men nu så. Finns flera befruktade ägg i Georges Hage. Nu bevakas tre av dem i en äggkläckningsmaskin. Men utgången är oviss. Äggen har utvändig svamp. Men kanske är Georges ensamma dar räknade, om ett par månader hörs kanske trampet av småttingar&

Bakgrund: George hittades ensam på stranden på Galapagosön Pinta på 1970-talet. Han flyttades till Santa Cruz där naturbevakare övervakar flera hotade sköldpadds- och ödlesorters fortplantning. George är som sagt i åttioårsåldern, men hans sort blir uppemot 200 år gammal, så än finns tid för fler fortplantningsförsök.

Slutligen, hur ensam är egentligen George, med flera honor, en egen porrbio, och en massa naturbevakare som ”behandlar” honom.

  • Oscar Ekstam grustipsar: ”Cykla västerut, ta tåget tillbaka”

    Oscar Ekstam vann grusvägs-SM förra året, men cyklar lika gärna för naturupplevelse och avkoppling. Allra helst i östra Småland.

  • Fjällvandra i Sverige – Lokala guidernas bästa tips

    Vårt land är begåvat med en vidsträckt fjällkedja, kryllande av möjligheter för vandraren. Här tipsar lokala guider om guldturer i fjällänen Dalarna, Jämtland, Västerbotten och Norrbotten.

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.

  • Vandra Stf:s nya signaturleder!

    Svenska Turistföreningens signaturleder samlar några av landets vackraste flerdagarsvandringar. Nu utökas utbudet med två nya smålandsleder, och en redan etablerad signaturled får en ny sträckning.