Härligt men farligt

Äntligen blev det skridskoisar i södra Sverige. Tusentals människor har kunnat njuta av de blanka, hårda ytorna under mellandagarna. Inte bara sjöar har lag sig utan också vikar längs våra kuster. Havsisarna kräver dock flera kalla dagar än sjöisar för att växa sig tillräckligt tjocka.

Med tillströmningen av lyckliga skridskoåkare kommer också många tillbud. Särskilt på Mälaren där bara under fredagen den andra januari ett tjugotal personer gått igenom, förmodligen betydligt fler. De flesta fall var odramatiska men en man som hamnade i vattnet i Mälaren utanför Västerås blev så nedkyld att han förlorade medvetandet i vattnet och avled senare på intensivvårdsavdelningen på Västerås Centrallasarett.

Ett par i sjuttioårsåldern gick igenom på Mälarens nordligaste fjärd Ekoln. Ett tiotal personer hjälpte till med räddningen som blev utdragen för kvinnan som hann bli djupt nedkyld.

Från många håll kommer rapporter om skridskoåkare och andra som vistas på isarna som har undermålig utrustning. En ensamåkare utan säkerhetsutrustning och ryggsäck räddades ur en vak av tillskyndande åkare som med hjälp av livlina kunde rädda åkaren och sedan hjälpa denne att byta om till torra kläder. Det finns ingen tvekan om att allt fler ger sig ut på isarna utan tillräckliga kunskaper om säkerhetstänkande på våra vinterisar.

Enligt livräddningssällskapets statistik omkommer cirka 20 personer per år till följd av att de går igenom isen. De flesta är skoteråkare eller isfiskare. En dryg handfull av dem är skridskoåkare..

  • Kungsledens 10 bästa

    Kungsleden är en svensk klassiker. Vissa betar av de dryga 45 milen i ett svep, men de flesta söker lagom långa turer och/eller fina avstickare. Här bjussar vi på tio kungliga guldkorn, från norr till söder.

  • Oscar Ekstam grustipsar: ”Cykla västerut, ta tåget tillbaka”

    Oscar Ekstam vann grusvägs-SM förra året, men cyklar lika gärna för naturupplevelse och avkoppling. Allra helst i östra Småland.

  • Fjällvandra i Sverige – Lokala guidernas bästa tips

    Vårt land är begåvat med en vidsträckt fjällkedja, kryllande av möjligheter för vandraren. Här tipsar lokala guider om guldturer i fjällänen Dalarna, Jämtland, Västerbotten och Norrbotten.

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.