Fjällnäs på topp i New York Times

-Här har vi vildmarken utanför dörrtröskeln och 900 hektar fjällupplevelse med jakt och fiske och dessutom ett fantastiskt hotell som hjärta. Att synas är inte huvudmotivet för vår gäst, snarare exklusiv tystnad, högsta kvalité och service i en storslagen natur, säger VD Johan Bjelke.

-Grundtanken är att vi vill skapa en inspirerande miljö med högsta internationella standard där man får möjlighet att öppna alla sina sinnen, fortsätter han.

Ägarna har nu renoverat pensionatet för 80 miljoner kronor, bland annat med hjälp av arkitekten Fanny Sachs.

Hotellets alla delar har influerats av samernas åtta säsonger vilket skapar unika upplevelser året runt. Med hjälp av spännande design och arkitektur i gedigna material har man förstärkt känslan av naturen. Bakom det omfattande restaureringsarbeten och varsamt framtagande av 1880-talets originella grund i huvudbyggnaden står inredningsarkitekten Shideh Shaygan.

Fanny Sachs är huvudarkitekt för alla nya byggnader har bland annat ritat två gästhus, spa-anläg-gningen och ett kapell, utan religiös tillhörighet. Kapellets fönster är skapat av konstnären Karin Mamma Andersson samt inrymmer även ett verk av den amerikanska konstnären Jene Highstein.

Till vintersäsongen 2008-2009 slog så dörrarna upp till nya Fjällnäs Est 1882. Tidningen The New York Times besökte platsen i december. Häromdagen publicerade The New York Times sin årliga prestigefyllda lista över de mest åtråvärda platserna att resa till under 2009. Fjällnäs Est. 1882 finns på en hedervärd sjätte plats och som enda hotell på listan. Fjällnäs Est 1882 är i celebert sällskap av bland annat ön Galapagos och städerna Beirut och Washington DC. Fascinationen för high-end resor till världens poler fortsätter, skriver The New York Times som själva besökte hotellet i december.

The New York Times lista

1. Beirut

2. Washington DC

3. Galapagos

4. Berlin

5. Las Vegas

6. Fjälllnäs

7. Hawaii

8. Wien

9. Doha, Qatar

10. Dakar, Senegal

11. Maremma, Italien

12. Phuket

13. Marrakesh

14. Chicago

15. Aegean Sea

16. Monterrey, Mexico

17. Dallas

18. Bhutan

19. Florida Keys

20. Rom

21. Kuba

22. Penang, Malaysia

23. Seychellerna

24. Florianopolis, Brasilien

25. Köpenhamn

26. Boracay, Filippinerna

27. Monument Valley

28. Star Island, Bahamas

29. Castles in Britain

30. Köln

31. Reykjavik

32. Röda havet, Egypten

33. Deanville, Frankrike

34. Sydafrika

35. Indien

36. Kazakstan

37. Buffalo

38. Madagaskar

39. Metz, Frankrike

40. Tasmanien

41. Stockholm

42. Alaska

43. A Pennsylvania Farm

44. Zambia

Fjällnäs est 1882 är Sveriges första fjällhotell som nu ägs av Lars Bertmar med familj. VD är Johan Bjelke med ett gediget förflutet inom hotell och restauration. Fjällnäs ligger i västra Härjedalen, 5 mil ifrån Rørås flygplats som har dagliga förbindelser med Oslo och 60 mil ifrån Stockholm. Hotellet har 45 dubbelrum och priserna ligger mellan 2895 – 5195 sek. Fjällnäs utvecklar och genomför möten och högtider upp till 80 personer.

  • Vad kan vi lära av olyckorna?

    Förra året skedde 18 dödsolyckor i den svenska fjällvärlden. Tre orsakades av kolmonoxidförgiftning. Vilka lärdomar kan vi dra?

  • Krönika: ”Öar blir en pausknapp”

    Öar har något speciellt. Vår krönikör Karin Fingal skriver om känslan att kasta loss mentalt och lämna allt bakom sig i vågskvalpet.

  • Vildmarksfotografens bästa tips

    Pontus Brundin är vildmarksfotografen från Sveg som ser bilder i sina drömmar och använder plåtandet som ett sätt att stänga ute omvärlden. Här ger han Uteläsarna sina bästa fototips.

  • Stort test av vintervarma underställ

    Bambu, ull, syntet eller en mix? Vi guidar dig till rätt underställ för vinterns friluftsliv.

  • Basta in november!

    Mörka eftermiddagar, rå luft och färre människor ute. November har sina sidor – men också sina möjligheter. Vi tipsar om fyra året-runt-öppna bastur att söka sig till när det är dags att värma upp sig.

  • Ledare: Vår bästa och enda vän?

    De smutsar ner och springer bort – ändå vill vi ha dem med på varje äventyr. Chefredaktören Nicolas Jändel skriver om hundarna som blir våra följeslagare och vänner för livet.

  • Vinn ett par Ombraz Classic

    Redo för nästa äventyr? Tävla om ett par Ombraz Classic – solglasögon som sitter på plats med snöre i stället för skalmar.

  • Kan man dricka vattnet?

    Vi svenskar har länge skrutit om vårt rena vatten, och vandrat med kåsa i hand. Men nu syns vattenreningsprodukter i var och varannan ryggsäck – även i fjällen. Behöver vi dem? Utemagasinet vänder sig till experterna.

  • Jessica vandrade 1 200 mil på 9,5 månader

    Grizzlybjörnar, skogsbränder, snöstormar och ökenhetta. På 9,5 månader vandrade Jessica Lidén från Karlskrona över 1 200 mil genom USA, och skrev in sig i långvandringshistorien.

  • Höstigt i termosen

    Det är hög tid att fylla termosen med något varmt och gott. Välj något av dessa recept på soppa eller varm dryck. Vad sägs till exempel om varm äppelpajdryck på nästa tur, signerad utekocken Susanne Jonsson?