Skärsår vanligt bland skrinnare

Lagom till Vikingarännet skickar försäkringsbolaget IF ut en pressrelease om skador och olycksfall i samband med långfärdsskridskoåkning.

I vårt land finns det över 100 långfärdsskridskoklubbar och ett stort antal enskilda utövare. Men det är inte en helt ofarlig aktivitet. Stockholms Skridskoseglarklubb (SSSK) har 13 000 medlemmar och för statistik över skadorna som visar att skärsår i ansikte vid plurrning är överlägset vanligast.

Dödsolyckor är sällsynta, men utgör enligt Svenska Livräddningssällskapet cirka 10 procent av de isrelaterade drunkningsolyckorna. Sedan början på 2000-talet har i snitt 17 personer omkommit per år då de gått genom isen. 2008 omkom totalt 11 personer i isolyckor.

För att vara säker på isarna gäller att bara ge sig ut med isvett: Alltid i sällskap. Alltid med kunskap, kan man inte själv ska någon i sällskapet kunna läsa av isen och använda säkerhetsutrustning. Alltid rätt redskap: ryggsäck med ordentlig flytkraft, avbärarbälte och helst grenrem eller benremmar, alla ska ha isdubbar, visselpipa, ispik, livlina, karta och kompass ska finnas i gruppen.. Erfarenhet, att kunna i praktik och teori, ska finnas i gruppen. Omdöme, respekt för is, din egen och andras förmåga.

  • God tur på Stetind

    Norge kryllar ju av mäktiga berg, men Stetind sticker ut som något alldeles extra. Utemagasinets team drar på klättersele och hjälm för en säker toppbestigning – med ett lätt fladder i magen.

  • Fattiga riddare med hallon

    Fattiga riddade med lönnsirap, chokladsås & färska bär

    Trolla fram detta på nästa utflykt och du kommer bli populär. Vill du förenkla kan du göra i ordning riddarsmeten hemma och fyll på termos.

  • ”I naturen släppte ångesten”

    Forskningen är tydlig: naturen gör oss friskare. Ändå är det sällsynt med naturbaserad behandling inom vården – trots att den skulle kunna hjälpa många, och spara miljarder till statskassan. Varför är det så? 

  • Stort test av vandringsskor och kängor

    Låga skor är sköna för turer på stig. Lätta, mellanhöga kängor är mer allsidiga, och kraftigare kängor trygga i tuff terräng. Vi har testat 9 olika modeller!

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.