Hojen på tåget

SJ upprepar fjolårets succé med cykel på tåg. Även i sommar kan resenärerna ta med sig cykeln ombord på tåget och i år erbjuds fler destinationer än tidigare.

– Nytt för i år är att man kan ta på och av cykeln på mellanliggande bemannade stationer där tåg med bagageutrymmen passerar, säger Maricka Berggren på SJ Affärsutveckling.

Många resenärer vill kunna kombinera tågresan med cykelsemester eller ta med sig cykeln till sommarstugan. För två år sedan återinförde SJ därför möjligheten att ta med sig cykeln ombord på tåget.

– Att cykla är bra för både hälsan och miljön. Förra året tog 37 procent fler resenärer med sig cykeln än året före och i år hoppas vi på en ännu större ökning, säger Maricka Berggren.

Cykeln samt cykelkärran kan tas med ombord på utvalda Intercity- och regionaltåg måndag till fredag mellan den 14 juni -31 augusti. Det finns plats för fyra cyklar per tåg och de checkas in i närheten av stationerna senast 30 minuter före avgång. En cykelbiljett kostar 149 exklusive bokningsavgift och går att köpa i SJ Resebutik och via SJ Contact Center på telefonnummer 0771-75 75 75. Biljetterna börjar säljas den 8 juni.

Stationerna där man kan lasta på och av cykeln är Malmö, Alvesta, Göteborg, Herrljunga, Katrineholm, Västerås, Örebro, Stockholm samt Östersund och Åre.

  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.