Finland runt på 80 dagar

Idén tog form i Finland där de gemensamt gick på friluftsguideutbildningen i Kronoby. Där sov de hälften av nätterna utomhus och kom att lära sig älska livet med allt man behöver i ryggsäcken, pulkan eller kajaken. Längtan efter en expeditionsliknande tur växte. I oktober 2009 gjorde de en tuff och härlig paddeltur längs svenska västkusten och idén om Finlandsexpeditionen tog form. Först var tanken att paddla längs finska kusten men det skulle innebära endast cirka en månad i kajaken. Hur kunde turen förlängas – Sveriges kust också? Östersjön runt? Helt bra turer båda två, men sedan föddes tanken på att paddla från Utsjoki i norr, genom Finlands vattenrika inland till Kotka i söder för att sedan färdas på öppnare vatten till Torneå:

”Det kändes som en bra tanke. Som att den legat där och väntat på oss. En upptäcksfärd runt Finland. Vår första expedition,” skriver Louice till Utemagasinet.

Av: Foto: Tobias Sehlberg

  • Tacogryta med ölkorv

    Korv är inte bara gott, klassiskt och publikfriande utan också enkelt att variera på uteköket. Här kommer en mustig gryta med ölkorv.

  • Äventyr får eget museum

    7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

  • Ledare: En pryl för alla syften

    Drömmen om en pryl som funkar till allt är lockande – men ofta är det just där den faller. Läs Marie Kjellnäs nya ledare här!

  • Ute testar: Maxat set för toppturen

    Den bästa delen av vintern återstår – åtminstone för oss som drömmer om toppturer i solstänkta berg. Utemagasinet tar med Rush Jacket + Bib Pants från Arc’teryx på äventyr uppför och utför.

  • Vinn Amberg från Morakniv – till dig och en vän!

    Amberg är en ny friluftsmodell från Morakniv. Nu har du chans att vinna en till dig själv och en till en vän.

  • På tur över frusna vidder

    Inlandets vidsträckta myrmarker och glesa tallskog ger skidupplevelsen en sällsam dimension. Vi delar den med tjusade holländare och brasilianare, i Umeälvens frusna dalgång.

  • Kjetil gör Vita Bandet med MS

    Efter en MS-diagnos bestämde sig Kjetil Nicander för att skida den svenska fjällkedjan. Samtidigt samlar han in pengar till MS-forskning.

  • Ute testar: frystorkat för utelivet

    De väger lätt, lagas enkelt och fyller snabbt på energinivåerna på turen. Men hur goda är de, egentligen? Vi har testat frystorkad friluftsmat från nio tillverkare, och utsett ett par favoriter.

  • Gott på tur: Chokladpunch

    Piffa din choklad! Detta är en kreativ smaksensation för vuxna som värmer kalla dagar i skogen.

  • Krönika: ”Konsten att få till det”

    Det kan vara svårt att ta sig ut, även för oss friluftsfrälsta. Utemagasinets krönikör Karin Fingal kan ha lösningen.