Fredrik Ericsson död på K2

EXPEDITION Det var tidigt på morgonen den sjätte augusti som 35-årige Fredrik Ericsson tappade fotfästet och föll till sin död på K2. Hans målsättningen var att åka skidor utför världens tre högsta berg. Efter K2, 8 611 meter, skulle han även klara av Mount Everest och Kangchenjunga, inom loppet av ett och ett halvt år.

I det hårda vädret på olycksdagen valde många ur den österrikiska expeditionen, som Fredrik Ericsson ingick i, att stanna kvar i läger fyra på cirka 8 000 meters höjd, det sista innan toppen. Medan expeditionsmedlemmen Gerlinde Kaltenbrunner tillsammans med Fredrik Ericsson startade ett toppförsök. Vid åttatiden på morgonen rapporterade Gerlinde i komradion att Fredrik fallit och att hon endast kunde se hans ena skida i dimman.

När vädret lättad något bekräftade en rysk klättrare i läger tre att det var Fredriks orörliga kropp han såg i kikare cirka 1000 meter längre ner. Fredrik Ericssons familj har begärt att kroppen ska få ligga kvar på berget eftersom det anses för farligt att bege sig ut i det området kroppen ligger.

Tidigare har Fredrik Ericsson bestigit och åkt skidor utför Peak Somoni, i Tadzjikistan, Shisha Pangma i Tibet, och Gasherbrum 2 som ligger på gränsen mellan Kina och Pakistan.

K2 anses vara ett av de tuffaste bergen i världen att bestiga. Få når toppen och av dem som gör det omkommer ungefär en fjärdedel. Förra sommaren omkom en 44-årig italienare på väg uppför K 2 tillsammans med Fredrik Ericsson. Mannen föll flera hundra meter och försöket avbröts. I juni i år inleddes så en ny expedition. Men flera försök att nå toppen har avbrutits eftersom det varma vädret orsakat laviner och ras. Det senaste försöket att nå toppen inleddes på torsdagen, uppger Sveriges Televisions web. En talesman för en av de österrikiska klättrarna uppger att laviner gick både till vänster och höger om Fredrik Ericsson. Gerlinde Kaltenbrunners man Ralf Dujmovits avbröt uppstigningen redan i torsdags efter ett stenras, rapporterar den österrikiska nyhetsbyrån APA.

Av: Utemagasinet

  • Tävla om ett par klassiska Blundstones

    Från grusvägen till jobbet – Blundstones klassiska kängor passar i många sammanhang. Nu kan du vinna ett par av modellen #585 Chelsea boot.

  • vindskydd med eldstad.

    Sov i vindskydd: 7 tips

    Genom att sova i ett vindskydd kommer du naturen nära. Det är också ett sätt att göra vandringen extra skön, eftersom du slipper bära med dig tält och därmed kan bära lättare. Men hur gör man, egentligen?

  • Vinn lätt och packvänlig dunjacka från Mammut!

    Sista chansen att tävla! I månadens tävling har du chans att vinna Mammuts lätta och packvänliga Broad Peak Light IN Hooded Jacket.

  • 3 ute-recept: Fräs på din svamp

    Är du redo med svampkorg, kniv och kängor? Här kommer tre fräscha uterätter där kantareller, soppar och skivlingar spelar huvudrollen.

  • Cykelparadiset i Järvsö

    Konrad Karlsson är entreprenör och ägare av Järvsö Bikes. Han flyttade från Norrköping som tonåring och tog över den lokala cykelverkstaden som 20-åring. I Järvsö inspirerar han andra att utforska på två hjul. 

  • Från vingligt till vilsamt – så sover du gott i hängmattan

    Glöm hängmattans bananläge. Norska Amok Draumr är både säng och fåtölj, låter dig sova på sidan och bjuder på panoramautsikt. Här delar grundaren Jonas Haug sina bästa knep för en bekväm natt.

  • Så tar du hand om din kniv – rengöring, skärpning och smörjning

    Med rätt rengöring, skärpning och smörjning kan en bra kniv hålla i generationer. Under Utefest höll experten Jonas Landolsi workshops tillsammans med Victorinox.

  • Häng med på årets skräpplockartur!

    Vandringsleden, löpspåret eller cykelstigen – naturen blir trevligare utan fimpar, förpackningar och annat skräp. Den 20 september tar vi skräpet i egna händer tillsammans med Håll Sverige rent. Du har väl anmält dig?

  • Detta ska du laga på din stekhäll – Dalum tipsar

    Stekhällen passar till mycket mer än ägg, bacon och kolbullar. På Utefest visade Tobias från Dalum hur du enkelt kan laga allt från pasta till asiatiska nudlar över öppen eld.

  • Allt om vandring

    Idag firas Vandringens dag och här på Utemagasinet uppmärksammar vi det genom att grotta ned oss i alla som har med vandring att göra.