Årets äventyrare 2010

Vinnare är baskiska spanjorskan Edurne Pasaban, första kvinna att klara alla världens 14 8 000-meterstoppar. Detta i och med att den 27 april 2010 framgånsrikt bestiga Kangchenjunga, världens tredje högsta berg på gränsen mellan Indien och Nepal.

2a: Norska Cecilie Skog (på bilden) för sin Antarktis-expedition. Det tog Cecilie ett år att komma tillbaka som äventyrare efter tragedin som tog hennes man, Rolf Baes liv, på K2. Cecilie var först i världen att korsa hela Antarktis som gjordes tillsammans med amerikanen Ryan Waters efter Rolf Baes kartor.

3a: Besättningsman på räddningshelikopter i Himalaya. Fishtail Air/Air Zermatt helikopterteam var den sjunde november på ett räddningsuppdrag på nära 6 000 meters höjd på Ama Dablam (6 812 meter i östra Nepal), då en av piloterna omkom vid ett räddningsförsök rädda ännu en klättrare.

4a: Reid Stowe besättningsman på Mars Ocean Odyssey. Hans 1000-dagars seglats innabar världsrekord.

5a: 16-åriga Jessica Watson, Australien, blev yngst i världen att segla jorden runt utan support. Hon var ute till havs i över 200 dagar för att bevisa för världen vad ”små flickor” är kapabla till.

  • Calle Friberg tipsar om stigcykling

    Efter mer än 30 år med stigcykling är Calle Friberg fortfarande nyfiken på nästa krök. Här tipsar han om tre helt olika favoritområden.

  • 4 goda våffelrecept – sött och salt

    Vankas det ledig långhelg? Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.

  • Låt cykelloppet bli en friluftsmorot

    Har du också fastnat för tvåhjuligt uteliv? Det ökande intresset syns i utbudet av lopp, där särskilt gravelcyklister har flera nya att välja bland. Här tipsar vi om tre, för både stig- och grusfantasten.

  • Fira chokladbollens dag!

    Goda, energirika bollar fungerar lika bra till fikat som till mellanmålet. Dessa goda bollar har smak av mandel, choklad och kaffe.

  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.