Ledare: Var möter du våren?

Vilken vecka! Två längdpass över snötäckta vidder i riktigt fina spår, en topptur med utsikt över nejden – och som ros på tårtan en pulsig skogsvandring i soldis med Utemagasinets vandringsexpert Jörgen Johansson. Nej, jag har inte varit på vintersemester, bara njutit av marsvädret här hemma i förorten.

När jag kom hem efter topptursdagen i den lokala pulkabacken, där jag och AD-Sofie trimmade in utrustning inför vår alptripp nästa vecka, hamnade jag i soffan med mobilen och scrollfingret. Aftonbladet.se toppade med ”SMHI:s sorgelarm: Våren dröjer – nu kommer 15 cm snö”.

Jag har förstås insett att det finns fler sätt att betrakta snö än med villkorslös kärlek. Den är ju trots allt både kall och blöt. Ändå blev jag lite paff över detta ”sorgelarm” – det sorgliga i sammanhanget är väl i så fall att många svenskar tvingas genomlida dessa vita månader varje år, i väntan på något värt att leva för?

Jag googlar och hittar en YouGov-studie från 2017 där vintern mycket riktigt hamnar i botten i en stor årstidsrankning. Bara 4 procent uppger att de har vintern som sin favoritårstid, medan den mest populära årstiden – sommaren – favoriseras av 59 procent. Mellan dessa båda ytterligheter har vi våren, med stöd av 21 procent av befolkningen, och hösten som får hjärtat att klappa hos 10 procent.

Våren är alltså inte den mest populära årstiden, vilket man lätt kan tro om man läser kvällstidningar så här års. Det är snarare ovintern man längtar efter. Förmodligen är det därför vi pratar om att ”möta våren” – det duger liksom inte att sitta och vänta på att den ska komma och bjuda upp, som de andra årstiderna.

Hör jag då till de 4 procenten som skulle välja evig vinter, á la Frost eller Narnia, om vi skulle införa årstidsmonopol? Nja. Varje årstid har ju sin tjusning (utom tropisk sommar, men sådan kan ju undvikas). Om jag fått sätta samman YouGov-studien skulle vårvintern varit med som ett alternativ – och då hade jag valt den. Kan man få både snö och värme i samma tugga så är livet fulländat, tänker jag (och lite kärlek och respekt på det).

Om du har liknande preferenser ska du bläddra fram sidan 50 i nyaste numret av Utemagasinet, där Linus Meyer skildrar en skidtur över fluffiga toppar i Schweiz. Längs vägen checkar han av en rad kända vårvintertecken i form av smörigt underlag, genomstekta läppar och frodiga krokusbäddar i dalarna.

Roger Borgelid, som skadat foten ordentligt i vinter, längtar lite extra efter islossning och kajaksittande äventyr. I samma nummer listar han Sveriges bästa paddelvatten, och tar hjälp av lokala experter för att lirka fram de hemligstämplade turtipsen.

I det här numret grottar vi också ner oss i ett allt trendigare vårtecken: thru-hiking. För att hinna sträckvandra en långled på 400 mil eller mer är det avgörande att komma iväg tidigt på säsongen, så snart snön smält undan och blottlagt stigen. Missa inte Emeli Emanuelsons matiga artikel, mästerligt illustrerad av Pia Koskela.

Ha en härlig vår nu, oavsett var och hur du väljer att möta den. Behöver du kitta upp dig med nya prylar för att få till äventyren du suktar efter, så vänder du bara på nya tidningen och dyker in i Utemagasinets vårliga prylguide.

/Marie Kjellnäs, chefredaktör 

 

  • Baka ute: Äpplebullar med kanel och kokos

    Fira kanelbullens dag med utebullar! Att göra bullar utomhus slår det mesta – och kan göras mycket enkelt.

  • Ledare: Kriget om typsnitten

    Ett nytt nummer av Utemagasinet är ute! I ledaren tar den nya chefredaktören Nicolas Jändel upp bråket mellan Fjällräven och SD i valspurtens slutskede.

  • Så kommer du i gång med SUP

    Ett litet äventyr, en stunds avkoppling eller ett träningspass för hela kroppen. SUP kan vara mycket. Jonas Rasmusson på Näsviken Kajak tipsar om hur du hittar balansen och upptäcker SUP-paddlingen på riktigt.

  • Stort test: Kalsonger i ull

    För bästa ulleffekt gäller det att grunda smart. Här är andra delen i Utemagasinets stora test av underkläder i ull – nu är det kalsongernas tur.

  • Tävla om ett par klassiska Blundstones

    Från grusvägen till jobbet – Blundstones klassiska kängor passar i många sammanhang. Nu kan du vinna ett par av modellen #585 Chelsea boot.

  • vindskydd med eldstad.

    Sov i vindskydd: 7 tips

    Genom att sova i ett vindskydd kommer du naturen nära. Det är också ett sätt att göra vandringen extra skön, eftersom du slipper bära med dig tält och därmed kan bära lättare. Men hur gör man, egentligen?

  • Vinn lätt och packvänlig dunjacka från Mammut!

    Sista chansen att tävla! I månadens tävling har du chans att vinna Mammuts lätta och packvänliga Broad Peak Light IN Hooded Jacket.

  • 3 ute-recept: Fräs på din svamp

    Är du redo med svampkorg, kniv och kängor? Här kommer tre fräscha uterätter där kantareller, soppar och skivlingar spelar huvudrollen.

  • Cykelparadiset i Järvsö

    Konrad Karlsson är entreprenör och ägare av Järvsö Bikes. Han flyttade från Norrköping som tonåring och tog över den lokala cykelverkstaden som 20-åring. I Järvsö inspirerar han andra att utforska på två hjul. 

  • Från vingligt till vilsamt – så sover du gott i hängmattan

    Glöm hängmattans bananläge. Norska Amok Draumr är både säng och fåtölj, låter dig sova på sidan och bjuder på panoramautsikt. Här delar grundaren Jonas Haug sina bästa knep för en bekväm natt.