UTE testar: eldstället Krusefoten

Snabba fakta
Det är kokkaffenördarna på Lemmelkaffe som ligger bakom Krusefoten, den säljs på lemmel-kaffe.com och hos utvalda återförsäljare. Priset är 999 kronor.

Förberedelser
Krusefoten monteras blixtsnabbt, du vrider bara ut benen och fäster nätet med en ögla i varje hörn. Sedan gör du upp eld på vanligt sätt, ovanpå nätet.

UTE-låtande
En produkt som verkligen ligger i tiden och vill inspirera till miljö-snälla äventyr. Till skillnad från andra eldställ på marknaden är Krusefoten väldigt lätt och smidig att bära med sig och monteras på 30 sekunder. Nätunderlaget ger ordentlig med syre och brasan tar sig snabbt. Blåser det för mycket kan det bli problem eftersom vindskydd saknas, men stället kan enkelt flyttas runt med två pinnar medan elden brinner för att optimera läget. Det får inte plats någon jättebrasa på nätet, men den lilla du får duger gott till att koka en panna kaffe, grilla några korvar eller värma ett gäng kanelbullar. Mysfaktorn blir inte riktigt densamma som kring en brasa som anläggs direkt på marken – det handlar ju trots allt om en blank stålkonstruktion. Men är alternativet ingen brasa alls, för att du befinner dig på känslig mark, så är Krusefoten en vinnare. När elden slocknat svalnar både askan och eldstället kvickt och det senare kan skakas av, fällas ihop och packas ned i sitt fodral. Priset på en knapp tusenlapp svider lite, det är en förhållandevis enkel produkt. Men samtidigt en innovation som löser ett uppmärksammat problem på ett riktigt bra sätt. 

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.