Godaste svampsoppan i termos och kopp

Skogens guld ger gränslösa möjligheter – här i en mustig soppa. Har du svamp kvar i din skog, eller kanske i frysen? Testa det här goda receptet och förgyll din helgtur!

RECEPT: ELLE NIKISHKOVA, FOTO: RANIA RÖNNTOFT

Karpatisk svampsoppa

4 portioner

3 nävar färska soppar eller 1 stor näve torkade
2 dl hackad gul lök
2 dl riven morot
1 liter vatten
2,5 dl grädde
En näve hackad dill
Salt och peppar
Smör eller olja till stekning

Om du använder torkad svamp, blötlägg den i lite vatten i cirka 30 minuter tills den blir mjuk. Blötläggningstiden beror på hur tjockt skivad svampen var när den torkades.

Under tiden, förbered de andra ingredienserna till soppan. Stek löken och moroten i grytan tills de har fått en gyllene färg. Krama ur den blötlagda svampen och stek med den i grytan i några minuter. Spara blötläggningsvattnet till soppan, i detta vatten finns en massa smak och eventuellt också näringsämnen som du inte vill gå miste om.

Tillsätt vatten (och eventuellt blötläggningsvatten) och låt buljongen koka upp. Salta och låt sjuda i cirka 20 minuter. När du känner att svamparomerna utvecklas och spritter i grytan är det dags att tillsätta grädden. Sjud soppan några minuter till och tillsätt slutligen dillen. Smaka av med salt och peppar. 

Godaste svampsoppan i termos och kopp
Utekocken Elle Nikishkova växte upp i Ukraina och fångades tidigt av traktens mustiga matkultur. Om det och mycket annat berättar hon i sin nya bok Svampbok för matälskare (Calazo), som är ett slags mix av kokbok och plockguide, varvat med personliga betraktelser.

Våffla med svamp och örtcrème

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.