UTE testar: Rymlig rygga för vandrare


UTE testar: Rymlig rygga för vandrare

Bakgrund

För en tälttur på några dagar är en ryggsäck på 50–60 liter oftast tillräckligt. Vissa vandrare dras till lätta och superenkla skalsäckar, där extra packfickor kan fästas utanpå efter tycke och smak – andra värdesätter komforten i ett rejält bärsystem och mycket småförvaring. Raido hamnar mitt emellan.

Kortfakta

Raido är en 55-liters lättviktsryggsäck med aluminiumram och V3 Pivot-system, för flerdagarsturer. Unisex, rygglängden kan justeras. Tåligt ripstop-material i 100 procent återvunnen polyamid, med fluorkarbonfri ytbehandling. Bottenförstärkning i polyamid/polyester/ kevlar. Rekommenderat pris: 3 600 kronor. Finns även som 38-liters för 3 300 kronor.

UTE-låtande

Första intrycket är att säcken är snygg och känns rejäl, trots att den bara väger 1500 gram. På sant Klättermusen-maner är spännen och andra detaljer påkostade och smarta. De stora sidofickorna sväljer lätt vattenflaska och regnställ, men rulltoppen känns lite ovan på en så pass stor ryggsäck.
Vi packar 14 kilo (den ska klara 17) och bärsystemet sitter skönt mot axlar och höft på en femdagarstur. Pivot-systemet gör att säcken rör sig med kroppen – det känns lyxigt att ha på en så lätt och avskalad modell. Rulltoppen gör säcken rymlig och det är lätt att packa upp och ner grejer. Efter ett par dagar har vi hittat en bra packrutin och saknar inte topplock lika mycket som i början. Lösa fickor kan köpas till och fästas på ryggsäcken.

En detalj som skulle må bra av en uppdatering är bröstremmen, bestående av tunn gummicord och en liten krok. Den hakar loss med jämna mellanrum, när man böjer sig framåt – det hade varit bättre med en tunn rem eller en grövre cord.

Testad av: Uteredaktionen

UTE testar: Hammockar

  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.