Fjällen får ny utmaning

Egentligen är det inte fråga om en ny fjällutmaning, utan två. Den mer tävlingsinriktade Svenska Fjällklassikern omfattar tre tuffa lopp där du ska skida Kungsledenrännet (80 kilometer), cykla Åre 900 Hillclimb samt springa Idre Fjällmaraton (45 kilometer) inom loppet av tolv månader.
– Fjällvärlden är sagolikt vacker året om. Varför vi väljer att lägga till en utmaningsaspekt är för att denna ofta utgör en extra motivator till att faktiskt ta sig ut, röra på sig och kanske upptäcka platser man inte visste fanns, säger Linnea Nilsson-Waara i ett pressmeddelande.

Utmaning nummer två, döpt till Fjälltoppsklassikern, kräver ingen nummerlapp. Här handlar det istället om att bestiga den högsta toppen i vart och ett av våra fyra fjällandskap – Kebnekaise (2 097 m ö h), Storsylen (1 762 m ö h – toppen ligger förvisso i Norge, men själva Sylmassivet är den mest högalpina delen av Jämtlandsfjällen), Helags (1 797) och Storvätteshågna (1 204 ). Detta gör du i lugn och ro, på egna villkor – men tolvmånadersregeln gäller även här.
– Oavsett vilken fjällklassiker du tar dig an kommer upplevelsen bli till ett unikt äventyr och minne för livet. Förhoppningen är att utövarens resa medför positiva upplevelser, personlig utveckling och lärdomar för livet, tillägger Erika Nilsson-Waara.

Gå in på svenskafjallklassikern.com för att läsa mer.
Fler kittlande utmaningar i fjällmiljö hittar du exempelvis på vitagronabandet.se och classic. fjallraven.com.

  • Oscar Ekstam grustipsar: ”Cykla västerut, ta tåget tillbaka”

    Oscar Ekstam vann grusvägs-SM förra året, men cyklar lika gärna för naturupplevelse och avkoppling. Allra helst i östra Småland.

  • Fjällvandra i Sverige – Lokala guidernas bästa tips

    Vårt land är begåvat med en vidsträckt fjällkedja, kryllande av möjligheter för vandraren. Här tipsar lokala guider om guldturer i fjällänen Dalarna, Jämtland, Västerbotten och Norrbotten.

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.

  • Vandra Stf:s nya signaturleder!

    Svenska Turistföreningens signaturleder samlar några av landets vackraste flerdagarsvandringar. Nu utökas utbudet med två nya smålandsleder, och en redan etablerad signaturled får en ny sträckning.