Utemagasinet prisas i Europa

Story House Egmonts Utemagasinet har kammat hem två fina priser i den årliga tävlingen European Magazine Award, som arrangeras av det tyska medieföretaget Oberauer och delas ut i samband med European Publishing Congress den 15 juni. I tuff konkurrens med flera hundra magasin från olika europeiska länder har Utemagasinet utsetts till vinnare i kategorierna ”special interest” och ”photography”. Alla tävlingsbidrag har bedömts av en internationell och namnkunnig jury där bland annat svenska Readlys vd Maria Hedengren ingår.
– Vi är förstås superglada och stolta över dessa utmärkelser, säger Utemagasinets chefredaktör Marie Kjellnäs. Man jobbar ju inte med magasin för att vinna priser, men det känns fint att få ett par kvitton på att Utemagasinet håller hög kvalitet även i europeisk jämförelse.

Fotopriset är extra glädjande, tycker Marie Kjellnäs.
– De senaste åren har vi jobbat målmedvetet med att lyfta fram bra foto i Utemagasinet, i nära samarbete med flera av landets bästa fotografer. Utan dem inget fotopris! Jag tänker till exempel på superproffs som Claes Grundsten, Roger Borgelid, Anette Andersson, Mattias Fredriksson och Emma Mattsson.

Utemagasinet prisas i Europa
Utemagasinet prisas i Europa
  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.