Seven Summits i Stockholm

Den nya topputmaningen i Stockholm – som är ett samarbete mellan Renata Chlumska, podden Husky och Downtown Camper by Scandic – drog igång i maj. Kroken är att Chlumska i år firar 25 år som professionell äventyrare. 2014 blev hon första svenska kvinna att klara av den officiella och nååågot tuffare varianten av Seven Summits, där det högsta berget i varje världsdel ska bestigas.

Till utmaningen i huvudstaden har Chlumska, tillsammans med Huskypoddaren Magnus Ormestad, valt ut sju lokala toppar. Dessa är Hammarbybacken, Tantolunden, Hagakullen, Skinnarviksberget, Vanadislunden, Vita berget och Långholmen. Var och en av dessa har fått en ”väntopp” i någon av de sju internationella jättarna.

När cityäventyraren bestigit en topp kan hen krydda sin upplevelse genom att peta igång appen Storyspot, och höra Renata berätta om sin väg till den tuffare toppen. Inslaget är knutet till platsen och kan bara höras om man befinner sig där med sin mobiltelefon. Renata Chlumska säger i ett pressmeddelande att det känns häftigt och relevant att på det här viset ta några av världens högsta berg till Stockholm och inspirera fler att nå nya höjder.
– Fler än någonsin vill komma ut, vara aktiva och upptäcka sitt närområde eller nya platser. Då är detta det perfekta äventyret att göra själv eller med familjen.

Baslägret för expeditionen är på hotellet Downtown Camper by Scandic och där kan man efter slutfört äventyr hämta ut ett pris.

Mer information om utmaningen – som förstås riktar sig både till stockholmare och besökare – kan du hitta på renata.nu.

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.

  • Vandra Stf:s nya signaturleder!

    Svenska Turistföreningens signaturleder samlar några av landets vackraste flerdagarsvandringar. Nu utökas utbudet med två nya smålandsleder, och en redan etablerad signaturled får en ny sträckning. 

  • Järvsö stärker sin cykelstatus

    För tredje året i rad har cykelsajten och communityn Happyride utsett Järvsö Bergscykel Park till Sveriges bästa bikepark. Hälsingebyn rankas även högt för sin fina stig- och gravelcykling.

  • Stort test av trailskor

    Rätt sko är a och o när du rör dig ute i naturen. Vi har testat tio modeller för lättare vandring och stiglöpning, med fokus på komfort, grepp och slitstyrka