Nu öppnar Branäs – med flera cykelnyheter

På fredag öppnar Branäs upp inför sommaren – och det satsas stort på områdets cykling. Besökaren kan förvänta sig nyrenoverade leder och nya velodromer, broar och spångar i cykelområdet.

Branäs har premiär på midsommarafton och inviger då flertalet nyrenoverade cykelleder. Inför premiären har den redan populära gröna leden Solsvängen byggts om för att ge mer flow med svängar, hopp och gupp. Anläggningens cross country-led har också förbättrats, bland annat med nytt grus och spångar för att göra cyklingen behagligare. Dessutom har cykelområdet uppdaterats med nya velodromer, broar och spångar.
– Vi har lagt ned mycket jobb på våra leder inför premiären, i synnerhet Solvängen och cross country-leden har verkligen fått ett lyft, säger Patrik Buhrkall-Nilsson, sportchef Branäsgruppen.

Branäs är särskilt populärt bland familjer, oavsett årstid. Under sommaren förvandlas det populära Nintendo Land till ett cykelparadis för barn och från toppen kan gästerna blicka ut över norra Värmlands skogar och Klarälven innan de tillsammans rullar ner för någon av alla leder.
– Det känns extra kul att öppna på midsommarafton. Jag tror att alla gäster som besöker oss denna helg kommer få en oförglömlig midsommar tillsammans, med aktiviteter för hela familjen, säger Mikael Forsell, platschef service Branäs.

Branäs fyller också på cykeluthyrningen med hela 42 nya cyklar för att möta behovet av att hyra cykel på plats i anläggningen. Totalt finns nu 118 cyklar av olika modeller och storlekar från Scott och Giant för uthyrning, dessutom finns också 12 balanscyklar för de allra minsta.

Förutom cyklar går det också att hyra skyddsutrustning såsom hjälm, knä- och armbågsskydd. Nytt till sommaren är att det också kommer finnas cykelhandskar till uthyrning. 
– Det går utmärkt att hyra en komplett cykelutrustning i Branäs och har du egen cykel och får problem så finns också en verkstad där vi utför enklare reparationer och service, förklarar Victoria Larsson, affärsområdeschef handel och hyra på Branäsgruppen.

  • vandra ut hösten!

    Det behöver inte vara fjällvandring för att kännas som ett äventyr. I södra Sverige finns gott om kuperade skogar, sjöar, utsikter och kuststräckor att upptäcka. Här är tre tips för oktober.

  • Baka ute: Äpplebullar med kanel och kokos

    Fira kanelbullens dag med utebullar! Att göra bullar utomhus slår det mesta – och kan göras mycket enkelt.

  • Ledare: Kriget om typsnitten

    Ett nytt nummer av Utemagasinet är ute! I ledaren tar den nya chefredaktören Nicolas Jändel upp bråket mellan Fjällräven och SD i valspurtens slutskede.

  • Så kommer du i gång med SUP

    Ett litet äventyr, en stunds avkoppling eller ett träningspass för hela kroppen. SUP kan vara mycket. Jonas Rasmusson på Näsviken Kajak tipsar om hur du hittar balansen och upptäcker SUP-paddlingen på riktigt.

  • Stort test: Kalsonger i ull

    För bästa ulleffekt gäller det att grunda smart. Här är andra delen i Utemagasinets stora test av underkläder i ull – nu är det kalsongernas tur.

  • Tävla om ett par klassiska Blundstones

    Från grusvägen till jobbet – Blundstones klassiska kängor passar i många sammanhang. Nu kan du vinna ett par av modellen #585 Chelsea boot.

  • vindskydd med eldstad.

    Sov i vindskydd: 7 tips

    Genom att sova i ett vindskydd kommer du naturen nära. Det är också ett sätt att göra vandringen extra skön, eftersom du slipper bära med dig tält och därmed kan bära lättare. Men hur gör man, egentligen?

  • Vinn lätt och packvänlig dunjacka från Mammut!

    Sista chansen att tävla! I månadens tävling har du chans att vinna Mammuts lätta och packvänliga Broad Peak Light IN Hooded Jacket.

  • 3 ute-recept: Fräs på din svamp

    Är du redo med svampkorg, kniv och kängor? Här kommer tre fräscha uterätter där kantareller, soppar och skivlingar spelar huvudrollen.

  • Cykelparadiset i Järvsö

    Konrad Karlsson är entreprenör och ägare av Järvsö Bikes. Han flyttade från Norrköping som tonåring och tog över den lokala cykelverkstaden som 20-åring. I Järvsö inspirerar han andra att utforska på två hjul.