Ledare: ”Så blir ditt friluftsår”

Tvilling? Stenbock? Våg? Ta det lugnt med friluftsplanerandet, stjärnorna har din rygg.

Nytt år igen, och jag vet vad du tänker:­ ”Hur i hundan ska jag hinna med allt stärkande friluftsliv jag drömmer om?” ­Fritiden är ju för de allra flesta begränsad,­ samtidigt­ som naturen­ kryllar av lockande ­platser, rutter och ­upplevelser.       

Många vänder sig idag till AI för råd i krislägen som detta. Andra frågar stjärnorna. För att bespara dig både tid och huvudbry har vi på Utemagasinet vägt in alla adekvata källor och kan nu presentera Årets Friluftshoroskop 2024. Trams, säger någon och bläddrar vidare – men skyll då inte på oss om du prioriterar fel och går på en utenit. 

Vi börjar med den högaktuella Stenbocken, som trivs bäst i karga och branta miljöer med minimal risk för kallprat med okända. Det gångna året har bocken fått en kraftig överdos av socialt­ ­utemys kring stekhäll, så nu är det dags att sätta ner ­klöven och göra en riktigt vass egotur. GR20 på Korsika möter behoven.

Vattumannen och Fiskarna krokar arm under 2024 och utforskar sitt rätta element. Sista helgen i varje månad viks åt blöta äventyr och tärningen får bestämma plats och utrustning. I januari blir det kallbad i närmsta skogssjö, klädsel mössa. De nyfikna och impulsiva Tvillingarna råkar passera och köper konceptet rakt av.

Med ryggsäcken full av envishet, tålamod och uthållighet är Oxen den perfekta frilufts­föräldern. I sommar packar hen inte bara egna barn utan också andras ungar, och bestiger Dalarnas stolthet Städjan i sidvind och hällregn. Alla kommer hem helskinnade (men ett barn ska senare komma att beklaga upplevelsen i sina memoarer). 

Kräftan och skorpionen (same, same but different) bortser från sina fysiska begränsningar och vågar tillsammans testa något helt nytt och för båda otippat: Stigcykling i böljande skogslandskap. Premiärturen sker i Slite på Gotland.

Om någon gapar efter mycket i utelivet så är det lejonet. Planen för 2024 innefattar bestigning av varje planets högsta topp – iklädd en dräkt sydd av upplockade fimpar och snusprillor – med syftet att samla in pengar till förmån för klimatet. Den entusiastiska Skytten hakar på som personlig livvakt, tillika producent för filmen om äventyret som släpps på TikTok kommande nyårsafton. 

För den skygga Jungfrun får friluftsåret 2024 mål och riktning i och med upptäckten av hemma­regionen Jungfrau i Schweiz. Under året blir det minst två tågresor söderut för nöjet att skrida fram mellan kaxiga bergstoppar, glimmande alpsjöar och skvalande vattenfall.

Vågen har länge känt sig tyngd av av sin packning, och i samråd med nya vänner på Facebook bantat sin basvikt rejält (obs: tre nya julkilon runt midjan räknas inte). Årets höjdpunkt blir en trevlig tarptur längs Bergslagsleden, om bara den lövtunna vindjackan hinner anlända från staterna.

Själv är jag Vädur, med den lilla egenheten att inte vara nöjd förrän ALLA är glada och taggade på uteliv. Och det kommer jag och redaktionen att fortsätta jobba för under 2024. Varje månad i din brevlåda, varje dag i våra digitala kanaler. 

/ Marie Kjellnäs, chefredaktör

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.