Rekord på vita bandet

Vita bandet är kanske inte för alla, men klart är att allt fler lockas av det 130 mil långa fjäll­­äventyret. I år väntas 32 skidåkare och hundförare ta sig an utmaningen.

Den 13 januari lämnade Elijah Ourth Grövelsjöns fjällstation med siktet inställt på Treriksröset, och 24-åringen från Östersund blev därmed först ut på Vita bandet 2024.
– Jag ser mest fram emot att vara ute så länge att det blir vardag. Att vakna upp varje dag i tältet och följa mina rutiner, för att sen se den fantastiska utsikten, låta kroppen slita lite och stanna upp och fotografera det vackraste fjälltopparna och tokigaste stormarna, kommenterade han innan avfärden.

 Totalt har 32 skidåkare och hundförare anmält sig till årets upplaga av Vita bandet – inga horder direkt, men faktiskt nytt rekord. Ifjol var det 25 som anmälde sig men bara åtta personer som tog sig hela vägen till målet vid Treriksröset.

Sedan Vita bandet startade 2010 har totalt 143 skidåkare och hundförare antagit utmaningen, och 97 av dessa har tagit sig hela vägen – så vi kan nog räkna med ett tresiffrigt antal äkta vitabandare när den här ­vintern är förbi. 

Torkel Ideström, som grundat både Vita och Gröna bandet tillsammans med sin fru Annika, vet vad som väntar de 32 startande. 
–  Vi håller tummarna för att 2024 ska visa sig från sin bästa sida och att våra vitabandare får en fin säsong. Men en sak vet vi, det blir ett äventyr för alla som nu är på gång mot fjällkedjan.

vitagronabandet.se kan du hålla koll på hur det går för årets äventyrare längs fjällkedjan. Och kanske ladda för en egen start?

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.

  • Het kycklingwrap på elden

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept där elden inte bara är ett verktyg – utan en omistlig ingrediens.

  • Böckerna du inte vill missa

    På Världsbokdagen firar vi berättelsernas kraft – och få saker inspirerar så mycket som böcker om natur och äventyr. Här är tipsen som tar dig från Sarekfjällens vidder till fantasins skogar, och kanske hela vägen ut genom dörren.

  • Nicklas Blom: ”Jag skulle aldrig anställa mig själv”

    I många år jagade fotografen Nicklas Blom de mest spektakulära åken – från puder i klippiga bergen till vulkanskidåkning på Kamtjakta. Idag lever han pojkdrömmen utanför Åre, med 30 slädhundar och äventyret runt hörnet.