Sydtoppen fortsätter krympa

I mitten av september genomfördes den årliga mätninen av Kebnekaises sydtopp. Resultatet visar den kraftigaste avsmältningen på tre decennier – på bara ett år har höjden minskat med 3,3 meter.

Personalen vid Stockholms universitets forskningsstation i Tarfala har slagit fast att Kebnekaises sydtopp numera mäter 2089,9 meter – vilket innebär en minskning med 3,3 meter sedan förra året. 2019 passerades­ sydtoppen av sin granne nordtoppen som Sveriges högsta, och att den smälter lite år för år är ingenting oväntat. Det är däremot den kraftiga krympning som noterats i år, berättar forskarlaget.

– Årets avsmältning på 3,3 meter är den kraftigaste på tre decennier. Samtidigt var augustimånaden med en medeltemperatur på 9,1 °C vid Tarfala forskningsstation också betydligt varmare än vanligt, säger Nina Kirchner, professor i glaciologi och före­ståndare för Tarfala forskningsstation.

Sett ur ett tioårsperspektiv har augusti­temperaturen legat kring 6,5 °C i snitt.

– Det kan förklara varför avsmältningen på Sydtoppen i år är mer än dubbelt så stor som avsmältningen som observerats där det senaste decenniet, säger Kirchner.

Om det är en engångsförteelse eller inte återstår att se, men skulle Sydtoppens övergripande avsmältningstrend fortsätta i denna riktning lär den inte förbli Sveriges näst högsta topp särskilt länge. 

– Om avsmältningstrenden fortsätter­ kommer Sarektjåkko stortopp att bli nummer­ två inom kort tid, säger Johanna Dahlkvist, teknisk och fältoperativ chef på Tarfala forskningsstation.

Mätserien för Kebnekaises sydtopp, som påbörjades 1951, finns fritt tillgänglig på ­Bolincentrets databas via su.se

  • Äventyr får eget museum

    7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

  • Ledare: En pryl för alla syften

    Drömmen om en pryl som funkar till allt är lockande – men ofta är det just där den faller. Läs Marie Kjellnäs nya ledare här!

  • Ute testar: Maxat set för toppturen

    Den bästa delen av vintern återstår – åtminstone för oss som drömmer om toppturer i solstänkta berg. Utemagasinet tar med Rush Jacket + Bib Pants från Arc’teryx på äventyr uppför och utför.

  • Vinn Amberg från Morakniv – till dig och en vän!

    Amberg är en ny friluftsmodell från Morakniv. Nu har du chans att vinna en till dig själv och en till en vän.

  • Spagetti med ölkorv, tomat och fetaost

    Att laga en värmande allt-i-ettgryta vid lägerelden är perfekt en kylig dag. Här är ett pastarecept som är både jättegott och enkelt att laga.

  • På tur över frusna vidder

    Inlandets vidsträckta myrmarker och glesa tallskog ger skidupplevelsen en sällsam dimension. Vi delar den med tjusade holländare och brasilianare, i Umeälvens frusna dalgång.

  • Kjetil gör Vita Bandet med MS

    Efter en MS-diagnos bestämde sig Kjetil Nicander för att skida den svenska fjällkedjan. Samtidigt samlar han in pengar till MS-forskning.

  • Ute testar: frystorkat för utelivet

    De väger lätt, lagas enkelt och fyller snabbt på energinivåerna på turen. Men hur goda är de, egentligen? Vi har testat frystorkad friluftsmat från nio tillverkare, och utsett ett par favoriter.

  • Gott på tur: Chokladpunch

    Piffa din choklad! Detta är en kreativ smaksensation för vuxna som värmer kalla dagar i skogen.

  • Krönika: ”Konsten att få till det”

    Det kan vara svårt att ta sig ut, även för oss friluftsfrälsta. Utemagasinets krönikör Karin Fingal kan ha lösningen.