Här vandrar vi helst

Navigationsappen AllTrails har sammanställt de mest populära turerna bland sina ­användare 2025. Östfjällsstugan, Kullens fyr och Silverfallet är några av favoriterna.­

AllTrails har sedan 2010 samlat vandrings- och cykelleder världen över, för att hjälpa friluftsfolket med guidning och navigering. Idag har man över 450 000 leder samlade, varav vissa förstås är mer populära än andra. Nyligen presenterade man årets topplista för både svenska och internationella vandrare.

För oss svenskar är, föga förvånande, fjällvärlden det stora dragplåstret. På topp fem är fyra av lederna belägna i svenska fjällen: Silverfallet Rundslinga i Grövelsjön, turen till Trollsjön strax söder om Riksgränsen, Fallmora rundslinga i Vemdalen samt Kungsleden, Högfjället och Östfjällsstugan i Sälen. 

Bland de internationella gästerna är det färre som söker sig så långt norrut – även om både Njakajaure naturstig och Marmorbrottet i Abisko finns med på topplistan. Mest populärt bland turisterna är enklare turer i landets södra delar, till exempel Kullens fyr och Josefinelust rundslinga i Mölle liksom Hjortspångsrundan i Ljungbyhed. Något längre norrut hittas turistfavoriterna Djurgården runt i huvudstaden och Sjöarna runt i Tyresta nationalpark.

  • Stort test av vintervarma underställ

    Bambu, ull, syntet eller en mix? Vi guidar dig till rätt underställ för vinterns friluftsliv.

  • Basta in november!

    Mörka eftermiddagar, rå luft och färre människor ute. November har sina sidor – men också sina möjligheter. Vi tipsar om fyra året-runt-öppna bastur att söka sig till när det är dags att värma upp sig.

  • Ledare: Vår bästa och enda vän?

    De smutsar ner och springer bort – ändå vill vi ha dem med på varje äventyr. Chefredaktören Nicolas Jändel skriver om hundarna som blir våra följeslagare och vänner för livet.

  • Vinn ett par Ombraz Classic

    Redo för nästa äventyr? Tävla om ett par Ombraz Classic – solglasögon som sitter på plats med snöre i stället för skalmar.

  • Kan man dricka vattnet?

    Vi svenskar har länge skrutit om vårt rena vatten, och vandrat med kåsa i hand. Men nu syns vattenreningsprodukter i var och varannan ryggsäck – även i fjällen. Behöver vi dem? Utemagasinet vänder sig till experterna.

  • Jessica vandrade 1 200 mil på 9,5 månader

    Grizzlybjörnar, skogsbränder, snöstormar och ökenhetta. På 9,5 månader vandrade Jessica Lidén från Karlskrona över 1 200 mil genom USA, och skrev in sig i långvandringshistorien.

  • Höstigt i termosen

    Det är hög tid att fylla termosen med något varmt och gott. Välj något av dessa recept på soppa eller varm dryck. Vad sägs till exempel om varm äppelpajdryck på nästa tur, signerad utekocken Susanne Jonsson?

  • Utefest 2026 i bilder!

    I nästa nummer av Utemagasinet hittar du ett stort reportage från årets Utefest i Järvsö. Alla fina bilder fick inte plats i tidningen, så här bjuder vi på ännu fler ögonblick från helgen. Följer du med nästa år?

  • Krämig svamppasta

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en enkel och god svamppasta som tillagas i ett enda kokkärl.

  • Krönika: Säg adjö till mysbrasan

    Kugge leker spåkärring, igen. Ibland blir det inte som han tror. Men kanske den här gången?