Ikea skapar friluftskollektion

Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

Ikeas nyhet Soluppgång består av 23 produkter, bland annat en ihopfällbar utepall, spork, ledlykta, kylkorg, picknickfilt, gjutjärnsgrill och serveringsskålar. Bambu, gjutjärn och emaljerat stål är återkommande i materialvalen.

Det här är alltså inget du tar med ut på ­fjället, kollektionen är snarare tänkt för glamping och enkelt friluftsliv i vardagen. Produkterna är främst designade för att vara portabla och enkla att använda, så att man lätt ska kunna ta dem med sig ut på korta och spontana utflykter.

Nordiskt och japanskt

Formspråket är inspirerat av såväl det nordiska friluftslivet och dess filosofi som av det japanska, uppger Ikea. Resultatet kan sammanfattas som en nedtonad estetik där funktion och närvaro i naturen­ står i centrum, snarare än tekniska lösningar eller avancerad utrustning för stora äventyr. 

– Vi vill inspirera människor att ta sig ut på ett enkelt sätt – även i små, vardagliga stunder. Naturen­ ska inte kräva någon speciell utrustning eller långa resor. Soluppgång är utformad för att göra det möjligt att njuta på ett enkelt sätt: en plats i gräset, en varm dryck, en gemensam måltid eller en nypa frisk luft, säger Karin Gustavsson, Creative Leader för kollektionen.

Soluppgång började säljas 10 april och är en kollektion på tillfälligt besök. Priserna sträcker sig från 19 kronor för en serveringsskål till 799 för grillen. Kollektionen finns att köpa på de flesta av landets Ikea-varuhus samt på ikea.se.

  • One pot Pasta Carbonara

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en underbar och enkel carbonara, där hela härligheten lagas i samma kokkärl.

  • Samarbete med Zalando: Rätt klädd för sommarens äventyr

    Visste du att Zalando satsar allt mer på friluftsliv? Förutom mode för vardag och fest hittar du numera ett brett utbud av kläder och utrustning för trailrunning, vandring, klättring och annat friluftsliv i butiken. Uteredaktionen har gått igenom sortimentet och valt ut fem favoriter för sommarens spontana äventyr.

  • Harald Björn: ”Varje pryl bär på en egen berättelse”

    Att leta gamla friluftsrariteter på loppisar är spännande, men med samlandet kommer också känslor av lugn, trygghet och glädje – ungefär som när man vistas i naturen. Det menar Harald Björn, som drömmer om att öppna ett museum.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Smaka på fjället

    Vindlande stigar, vackra vyer och kulinariska aha-upplevelser. På Fjällmaraton Gastronomi möts löparglädje och jämtländskt mathantverk i en smakfull, men lerig, kombo.  

  • Krönika: ”Ett par nya glasögon”

    Utemagasinets krönikör Karin Fingal trodde hon hade utforskat det mesta i sitt västsvenska närområde. Icke då.

  • KRISPIG VANILJBULLE MED ENERGIMIX

    En underbar dessert till utemiddagen? Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Sebastian Fall: ”Jag söker den ultimata frihetskänslan”

    När vildmarksguiden Sebastian Fall arrangerar sina expeditioner vet deltagarna inte vad som väntar. Han vill visa upp den riktiga naturen, så vild och orörd som den kan bli i Sverige.

  • Svenska klassiker satsar på gravel

    Klassiska jättar som Vasaloppet och Vättern­rundan lanserar varsitt lopp på grus. Här är senaste nytt från gravelsverige.

  • Fjällklassikern på en sommar 

    En dröm om fjäll i allmänhet, Kebnekaise i synnerhet, ledde Fredrik Hoberg till Svenska Fjällklassikern. En utmaning där du bestiger den högsta toppen i varje landskap med fjäll.