Hängmatta istället för tält i utelivet? Vi testar Amoks patenterade sovsystem, där du ligger på tvärs mot hängriktningen.

Bakgrund
Norska Amok har utvecklat hängmattor för friluftsliv sedan 2013. Ursprungsmodellen Draumr, som nu är inne på sin femte uppdatering, skiljer sig en hel del från traditionella hängmattor. Mest iögonfallande är att du inte ligger i den klassiska bananformen utan tvärs över hängmattan, och att liggytan har en ficka där ett uppblåsbart liggunderlag träs in.
Korta fakta
Draumr 5.0 säljs i ett kit som består av en hängmatta med integrerat myggnät, upphängningsremmar, två spridarstänger och en packpåse. Hängmattan är sydd i 70D ripstopnylon med förstärkningar i 100D nylon och myggnät i 20D nylon. Den finns i två längder: LW för personer upp till 180 cm och XL för personer upp till 210 cm. Vikten är 1 329 respektive 1 434 gram beroende på storlek. Rekommenderad maxbelastning är 180 kilo. Pris från 2 799 kronor. För att använda hängmattan som tänkt krävs också ett uppblåsbart liggunderlag och en tarp (Amok säljer båda separat, för 1 399 kronor styck). Även längre fästremmar kan köpas till, för tillfällen då träden står glest eller är extra grova.
UTE-låtande
Första gången vi på Uteredaktionen sov i Amoks Draumr var på ett event 2018, då några hängmattor satts upp vackert ute på en udde och den som ville fick testa över natten. Vi imponerades av den snillrika konstruktionen där man skulle ligga på tvärs mot hängriktningen, med ett integrerat liggunderlag som skapade en platt och stabil liggyta.
Helt utan förkunskaper fick vi kämpa lite för att komma på plats, men låg sedan skönt inbäddade i varsin ombonad kokong under himlen – utan att sova en endaste blund på hela natten. Det blåste friska vindar på sjön, vi hängde ganska oskyddat, kokongerna vajade och fästremmarna brummade som jetplan. Skulle vi trilla ner i backen? Bäst att ha ett öga öppet. Framåt småtimmarna kom nästan John Blund, men då drog fågelkakafonin igång.
Åtta år senare har vi samlat på oss lite mer hängmatteerfarenhet i utelivet, och bestämt oss för att ge Draumr en ny chans med bättre förutsättningar. Modellen har uppdaterats på detaljnivå – bland annat med pedagogisk färgmärkning för enklare uppsättning – men i stort sett känns den igen. Inför turen kollar vi Amoks instruktionsfilmer för bland annat upphängning och att kliva i/ur hängmattan. Det ser logiskt och lätt ut!
Vår första lägerplats blir en lummig glänta i skogen, ordentligt skyddad från vind. Var och en sätter upp sin egen Draumr med tillbehör, utan assistans – det går fint även för den kortaste av oss (165 cm). Förutom själva hängmattan kompletterar vi med liggunderlag (ett måste) och spänner en tarp över som väderskydd (kan uteslutas).
Nu när vi vet hur man bäst kliver i hängmattan går det faktiskt ganska smidigt. Lite gnessande fram och tillbaka bara, innan man hittar balansen och landar horisontellt.
Både ryggsovare och sidosovare får en god natts sömn. När man vänder sig gungar det till lite i hela konstruktionen men balansen är snabbt tillbaka. Värmemässigt upplever vi ingen större skillnad mot en tältnatt – vi börjar med underställ på men någon blir varm och klär av sig under natten. På morgonen vaknar vi utvilade, utan de ömma tryckpunkter över höfter och axlar som en tältnatt på hårt underlag ibland kan ge.
Draumr är på många sätt mer lik ett tält än andra hängmattor. Inte bara för att man ligger plant i luften, utan också för att hela kitet ger en ombonad känsla. En direkt skillnad är att man här kan njuta av gryningsljus, utsikt och en stilla bris genom myggnätet.
Samtidigt är du mer exponerad i hängmatta än i ett tält om vädret vänder. Men vi upptäcker att konstruktionen tål både hårda vindar och regn (med rätt uppsatt tarp). När man väl lärt sig lita på den är det mest mysigt att bli vaggad.
En utmaning är toabesök under natten. Här skulle vi rekommendera en flaska för den som fixar det. Om det kan kännas drygt att krypa ur tältet för att uträtta sina behov känns steget ännu längre när du ligger inbäddad någon meter över marken. Samma sak när fåglarna drar igång på morgontimmarna och det visar sig att öronpropparna blivit kvar nere i ryggsäcken. De får ligga där.
På morgonen upptäcker vi hängmattans stolsläge och tar kaffe och påtår i sovsäcken. En trevlig funktion som varken finns hos tält eller traditionella hängmattor. Ordet hammock används som synonym till hängmatta, och nu sitter vi som i en gammaldags sådan.
Jämfört med enklare hängmattor tar Draumr större plats i ryggsäcken, i synnerhet med tillbehören, och originalkitet som vi testat landar på strax under tre kilo totalt. För den som vill komma ner i vikt har Amok lättare varianter av alla delar. Allt inräknat landar priset på drygt 5 000 kronor – högt i hängmattegenren, men inte anmärkningsvärt jämfört med ett enmanstält av hög kvalitet.
Draumrs styrkor är framför allt konstruktionen och sovkomforten. Redan andra natten sitter uppsättningstekniken och vi kliver i och ur utan större fadäser. Den får gärna följa med på tur igen, företrädesvis i lågland och skärgårdsmiljöer där det finns gott om lämpligt placerade träd.
Testat av: Uteredaktionen

