Tävla om äventyrlig barnbok – utspelar sig på en vandringsled!


Tävla om äventyrlig barnbok – utspelar sig på en vandringsled!
”Äventyrliga Klubben – Det stora skogsäventyret” av Emma V Larsson.

Äventyrliga Klubben – Det stora skogsäventyret (Idus förlag) är en äventyrssaga för alla naturälskare i åldern 6-9 år. Läsaren får följa med på ett äventyr längs en vandringsled i en urskog och tillsammans med huvudpersonen lära sig om friluftsliv och natur. Boken passar både för högläsning och som en utmaning för den som just knäckt läskoden.

Huvudpersonen Vidar drömmer om att bli en äventyrare, precis som hans största idol My Modig. Hon är en modern upptäcktsresande, naturbeskyddare och miljökämpe i ett. På Vidars nioårsdag går en dröm i uppfyllelse – i present får han ett par vandringskängor och ett efterlängtat äventyr: han ska få ge sig ut på vandring i en nationalpark tillsammans med sin familj. Där ska de laga mat på friluftskök och utforska den vilda urskogen.

Men den djupa skogen gömmer många hemligheter och dagen blir mer äventyrlig än Vidar någonsin vågat drömma om. För vem är det egentligen som spionerar på familjen och bara har fyra tår? Hur hjälper man en vilsen varg att hitta hem och vad är det för skumma typer som smyger omkring i trädens skuggor? 

Läsaren får kika in i Vidars ryggsäck och ta del av det praktiska han lär sig. Visste du exempelvis att mossa helst växer åt norr? Vad man ska göra om man går vilse? Och att spindlarna är slöa och inte gillar att prata så mycket när det nalkas regn? Att flugor är oerhört modiga djur, till och med modigare än lejon? 

Tävla genom att svara på frågan nedan!

 

Det blev två vinnare denna gång – stort grattis till Boel Engkvist i Falun och Carina Eriksson i Lund!

 

  • Baka Blåbärssmulpaj på uteköket

    Det vankas midsommar! Inget fika smakar väl så gott som ute? Flytta ut firandet i naturen med denna goda smulpaj som du enkelt "bakar" på ditt vanliga utekök!

  • UTE testar Friluftsugnen Hajka

    Bära med sig ugn i utelivet, är det ­verkligen värt besväret? Vi sätter nya ­Hajka på prov i närnaturen.

  • Snabb västerbottenpaj med grönsakssalsa

    Midsommar ska förstås firas ute. Utekocken Susanne Jonsson packar kylväskan full – här kommer receptet på en snabb och god västerbottenpaj.

  • Astrid Wild rycker in

    Utrustning som sitter fel och begränsar är vardag för många kvinnor i Försvarsmakten. Nu inleder myndigheten ett samarbete med Astrid Wild, för att utveckla underkläder för kvinnor och gravidanpassningar till uniformssystemet.

  • Därför ska du bada bastu

    Bastubadandet har fått ny trendstatus. Vad gör bastun för din hälsa – och hur kan rökbastun hjälpa dig få ragg? Vi reder ut.

  • CARNITAS MED PICKLAD RÖDKÅL

    Flytta ut helgmyset i naturen och ta det till nya höjder med dessa goda carnitas. Med Pontus Karéns smarta recept gör du halva jobbet hemma – och får det bästa av upplevelsen ute.

  • Krönika: ”Att trängas är det nya”

    Vad händer egentligen när friluftslivet har växtvärk? Det frågar sig krönikör Gunnar "Kugge" Andersson.

  • Vandra Stf:s nya signaturleder!

    Svenska Turistföreningens signaturleder samlar några av landets vackraste flerdagarsvandringar. Nu utökas utbudet med två nya smålandsleder, och en redan etablerad signaturled får en ny sträckning. 

  • Järvsö stärker sin cykelstatus

    För tredje året i rad har cykelsajten och communityn Happyride utsett Järvsö Bergscykel Park till Sveriges bästa bikepark. Hälsingebyn rankas även högt för sin fina stig- och gravelcykling.

  • Stort test av trailskor

    Rätt sko är a och o när du rör dig ute i naturen. Vi har testat tio modeller för lättare vandring och stiglöpning, med fokus på komfort, grepp och slitstyrka