Vinn dojor från Black Diamond!


Vinn dojor från Black Diamond!

Black Diamonds nya modell Circuit ingår i kategorin Performance Lifestyle Footwear, som beskriver ganska väl vad det hela handlar om: snygga vardagsskor som är tåliga nog att ha på äventyr.

Circuit är framför allt en mjuk och skön promenadsko, med luftig överdel i stickat, som konstruerats för att tåla tuffa tag och stå emot väta. Yttersulan är i slitstarkt gummi som greppar bra på hala stenar, och även tåpartiet är gummiförstärkt. Skon har designats med vägen till klätterklippan i åtanke, men den funkar lika bra till allt lättsamt uteliv.

Vill du vinna ett par Circuit Approach? Vi har två par att lotta ut, ett i dam- och ett i herr-modell. Allt du behöver göra är att svara rätt på vår tävlingsfråga nedan. Senast 27 augusti behöver vi ditt svar – och glöm inte ange storlek. Väljer du mellan två storlekar så ta den större, tipsar köpare på eu.blackdiamondequipment.com. Rekommenderat pris är 999 kronor paret. 

Vinn dojor från Black Diamond!
  • Basta in november!

    Mörka eftermiddagar, rå luft och färre människor ute. November har sina sidor – men också sina möjligheter. Vi tipsar om fyra året-runt-öppna bastur att söka sig till när det är dags att värma upp sig.

  • Ledare: Vår bästa och enda vän?

    De smutsar ner och springer bort – ändå vill vi ha dem med på varje äventyr. Chefredaktören Nicolas Jändel skriver om hundarna som blir våra följeslagare och vänner för livet.

  • Vinn ett par Ombraz Classic

    Redo för nästa äventyr? Tävla om ett par Ombraz Classic – solglasögon som sitter på plats med snöre i stället för skalmar.

  • Kan man dricka vattnet?

    Vi svenskar har länge skrutit om vårt rena vatten, och vandrat med kåsa i hand. Men nu syns vattenreningsprodukter i var och varannan ryggsäck – även i fjällen. Behöver vi dem? Utemagasinet vänder sig till experterna.

  • Jessica vandrade 1 200 mil på 9,5 månader

    Grizzlybjörnar, skogsbränder, snöstormar och ökenhetta. På 9,5 månader vandrade Jessica Lidén från Karlskrona över 1 200 mil genom USA, och skrev in sig i långvandringshistorien.

  • Höstigt i termosen

    Det är hög tid att fylla termosen med något varmt och gott. Välj något av dessa recept på soppa eller varm dryck. Vad sägs till exempel om varm äppelpajdryck på nästa tur, signerad utekocken Susanne Jonsson?

  • Utefest 2026 i bilder!

    I nästa nummer av Utemagasinet hittar du ett stort reportage från årets Utefest i Järvsö. Alla fina bilder fick inte plats i tidningen, så här bjuder vi på ännu fler ögonblick från helgen. Följer du med nästa år?

  • Krämig svamppasta

    Snabbt, gott och mättande – inte undra på att pasta är poppis på tur. Här bjuder utekocken Sussi på en enkel och god svamppasta som tillagas i ett enda kokkärl.

  • Krönika: Säg adjö till mysbrasan

    Kugge leker spåkärring, igen. Ibland blir det inte som han tror. Men kanske den här gången?

  • Ny led till njupeskär

    Nu kan fler uppleva Njupeskär. Efter tio års arbete har en ny tillgänglighetsanpassad led invigts i Fulufjällets nationalpark.