

Aclima har flera olika ullkollektioner för olika syften. Designwool består av mjuka och funktionella plagg som värmer på fjällturen och är snygga nog att mysa runt i på fjällstationen. Glitre-stället är stickat i 100 procent merinoull (210 g/m2), det har en kroppsnära passform och mjuka flatlock-sömmar för bästa komfort.
Långkalsongen, Designwool Glitre Longs, har mjuk ull på insidan av midjeresåren. Tröjans låga krage – Mock Neck – värmer skönt runt halsen, och dragkedjan fram ventilerar snabbt vid behov. Plaggen finns i herr- och damstorlekar, i två olika färgkombinationer. Priset är 1 150 kronor för långkalsongen och 1 200 för tröjan.
Tävla senast 21/1 genom att svara på feågan nedan. Glöm inte att ange storlek och om du vill ha dam- eller herrmodellen om du vinner. Lycka till!
Stort grattis till Hanna Karlsson och Anders Östman som blev vinnare av varsitt underställ!