Vinn handskar från Hestra!


Vinn handskar från Hestra!

Handskspecialisten Hestra vill slå ett slag för lager-på-lager-principen, att kombinera handskar med olika funktioner beroende på väder och aktivitetsnivå. Du tänker precis som när du klär kroppen i underställ, mellanlager och skal. Linern är handens underställ, som värmer och transporterar fukt från huden. På den trär du en bashandske, med fast eller löstagbart foder, som både värmer och skyddar handen. Är det riktigt utmanande väder, eller om du ska stå stilla länge, förstärker du ytterligare med en tålig skalhandske.

Bashandsken fungerar förstås fint på egen hand i normal kyla, men med liner och skalhandske ökar du värmen med 50 procent – ett gott skäl att ha dessa på lut i ryggsäcken eller jackfickan.

Låter det vettigt? Då ska du vara med i denna tävling, där du har chansen att vinna ett helt handsksystem från Hestra, med tre utvalda modeller. Det handlar om linern Merino Touch Point (375 kronor), bashandsken Army Leather Heli Ski (1 300 kronor) och skalhandsken Seam Sealed Hydra (895 kronor).

För att tävla ska du svara på frågan nedan – och glöm inte att fylla i din handskstorlek. Tävlingen pågår till den 25 mars. Lycka till!

 

Tävlingen är avslutad.

Stort grattis till vinnaren Linn Linde i Åtvidaberg!

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.

  • Vinn trailskor från keen!

    Denna månad tävlar vi ut Keens komfortabla och terrängtåliga löparmodell Roam Trail Running Shoe.

  • Tre stopp längs Englands nya långled

    Efter 16 års arbete har King Charles III England Coast Path invigts – världens längsta sammanhängande kustled. Totalt är ­ den över 430 mil lång och binder samman hela landets kustlinje. Vi har plockat ut tre godbitar längs vägen.

  • 4 fina våräventyr

    I söder väntar tidiga vårtecken, fina stigar och vårsoliga skärgårdar. Här är fyra äventyr för den som vill fira in våren.

  • Ute testar: All trails-appen

    Ledappen AllTrails har funnits i 15 år, och satsar nu på att utveckla det nordiska ­utbudet. Vi tog med den på tur.

  • Het kycklingwrap på elden

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept där elden inte bara är ett verktyg – utan en omistlig ingrediens.

  • Böckerna du inte vill missa

    På Världsbokdagen firar vi berättelsernas kraft – och få saker inspirerar så mycket som böcker om natur och äventyr. Här är tipsen som tar dig från Sarekfjällens vidder till fantasins skogar, och kanske hela vägen ut genom dörren.

  • Nicklas Blom: ”Jag skulle aldrig anställa mig själv”

    I många år jagade fotografen Nicklas Blom de mest spektakulära åken – från puder i klippiga bergen till vulkanskidåkning på Kamtjakta. Idag lever han pojkdrömmen utanför Åre, med 30 slädhundar och äventyret runt hörnet.