Vinn naturliga favoriter från Dr. Bronner’s!

Drömmer du om produkter som fungerar lika bra hemma som på äventyret? Nu har du chansen att vinna ett hållbart och mångsidigt kit från Dr. Bronner’s – fyllt med ekologiska favoriter för både kropp och friluftsliv, till ett totalt värde av 785 kronor.

Dr. Bronner’s är känt för sina klassiska tvålar och naturliga produkter med ingredienser som är snälla mot både huden och miljön. Den ikoniska Liquid Soap är dessutom berömd för sina 18-in-1 uses – en multifunktionell tvål som kan användas till allt från händer och kropp till disk, tvätt och campingliv.

I månadens tävling har du chans att vinna ett kit med flera av varumärkets populära produkter – bland annat ikoniska Peppermint Liquid Soap i 475 ml-format, den fräscha Lemongrass-Lime Sugar Soap, Citrus-Orange Bar Soap, vårdande Baby-Mild Lip Balm och Peppermint Toothpaste som ger en sval och fräsch känsla. Ett komplett kit för vardag, resa och sommarens alla äventyr.

Tävlingen avslutas 15/6. Vi utser tre vinnare som får produkterna hemskickade.

Produkter från Dr. Bronner´s som ligger i potten, värde 785 kr.

  • Vandra en långled

    Söker du en riktig vandringsutmaning, där du är ute på tur i flera veckor eller månader i sträck? Här tipsar vi om nio europeiska långleder – och kortare turer för dig som gillar lagom.

  • Recept: Snabb energi på vandringen

    Jägarsnuset lever – men inte skadar det med lite nytänk i påsen? Här kommer tre energirika alternativ för nästa äventyr, både sött och salt.

  • Krönika: ”Ode till en termos”

    En termos är väl bara en termos? Eller? Utemagasinets krönikör Niclas Sjögren hyllar sin ständiga följeslagare.

  • Frågor om Utefest? Vi har svaren!

    Nu är det inte många veckor kvar till höstens stora friluftshändelse, Utefest i Järvsö 4–6 september! Ni är många som har frågor om allt från tider och aktiviteter till hundar och appar – här har vi samlat de vanligaste. 

  • Här är du mest otillgänglig

    Otillgänglighetspunkten seglar upp som ett hägrande vandringsmål. Vi släpper taget om civilisationen och låter oss famnas av äventyret.

  • UTE TESTAR: Hängmattan Amok Draumr 5.0

    Hängmatta istället för tält i utelivet? Vi testar Amoks patenterade sovsystem, där du ligger på tvärs mot hängriktningen. 

  • God tur på Stetind

    Norge kryllar ju av mäktiga berg, men Stetind sticker ut som något alldeles extra. Utemagasinets team drar på klättersele och hjälm för en säker toppbestigning – med ett lätt fladder i magen.

  • Fattiga riddare med hallon

    Fattiga riddade med lönnsirap, chokladsås & färska bär

    Trolla fram detta på nästa utflykt och du kommer bli populär. Vill du förenkla kan du göra i ordning riddarsmeten hemma och fyll på termos.

  • ”I naturen släppte ångesten”

    Forskningen är tydlig: naturen gör oss friskare. Ändå är det sällsynt med naturbaserad behandling inom vården – trots att den skulle kunna hjälpa många, och spara miljarder till statskassan. Varför är det så? 

  • Stort test av vandringsskor och kängor

    Låga skor är sköna för turer på stig. Lätta, mellanhöga kängor är mer allsidiga, och kraftigare kängor trygga i tuff terräng. Vi har testat 9 olika modeller!