Helsport – Gimle 2+

Fakta:

Användningsområde

Mycket rymligt tält som fungerar alla årstider i fjäll och skärgård. Självstagande, rejält ur alla aspekter, men också tyngst i test.

Kommentarer

Att Gimle är stort, rejält och gediget gör också detta tält tungt. Det rymmer lätt tre personer, en barnfamilj eller ett par med hund. Absiden ger plats för matlagning eller bara-vara-i under ruskiga dagar. Höjd nog för ett litet barn att stå upp. En fönsterlucka med genomskinlig plast i taket på absiden och en ventilationslucka med myggnät intill. Gimle är lätt att slå upp. Ventilationen fungerar bra.

Beskrivning

Helt självstagande. Tre olika långa, färgkodade bågar träs i utanpåliggande kanaler. Tjock tältväv gör det lätt att trä bågarna genom kanalerna. Yttertältet kan användas separat. Det finns 15 v-pinnar, bra med stormlinor och eftersträckning. Två öppningar in i absiden och en gigantisk öppning från absiden in i innertältet, alla med myggnät och dubbla dragkedjor. Ventilationsöppning i absidens tak och i innertältet som justeras inifrån. Roliga lösningar som många fickor längs en hel vägg, dessutom näthylla med fickor i taket. Bågar, väv – allt är gediget och ger ett hållbart intryck. Packpåsen är välorganiserad med fack, spännen och kompressionsremmar, men tung. Mörkt yttertält och ljust innertält. Finns även i Light-version, ett kilo lättare.

Helsport - Gimle 2+ Helsport - Gimle 2+

  • Snart öppnar ljungleden 

    I maj öppnar en ny regional cykelled mellan Göteborg och Falköping. Den binder samman två av Sveriges mest populära cykelleder – Kattegattleden och Ätradalsleden.

  • Redaktionens prylfavoriter just nu!

    Det finns prylar – och så finns det prylar. Här tipsar Uteredaktionen om gamla och nya favoriter i packningen.

  • Så kan du göra Earth Hour till något mer

    Earth Hour är här. Det kan bli startskottet för små förändringar som faktiskt gör skillnad. Här hittar du våra bästa artiklar om hållbart friluftsliv.

  • Koppla ner och lev som en viking 

    Viking Wellness är en ny hälsotrend inspirerad av nordisk­ natur­baserad livsstil med fokus på bastu, kallbad, fysisk styrka och ­mental återhämtning – en längtan efter mer autenticitet och mindre­ digitala upp­levelser.

  • 4 goda våffelrecept – sött och salt

    Fira våffeldagen med ute-våfflor! Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.

  • 6 äventyr för en maxad vårvinter

    Det är nu det märks som tydligast att vårt land är avlångt. Häng med på en tipsrunda från senvinterns högtider i norr till tidiga vårtecken i söder.

  • Festivalstämning för vandrare

    Söker du nya vänner som delar din kärlek till vandring? Besök en vandringsfestival och utforska både nya stigar och nya kontakter. Här tipsar vi om tre kommande evenemang, från Borås till Kanarieöarna.

  • Tacogryta med ölkorv

    Korv är inte bara gott, klassiskt och publikfriande utan också enkelt att variera på uteköket. Här kommer en mustig gryta med ölkorv.

  • Äventyr får eget museum

    7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

  • Ledare: En pryl för alla syften

    Drömmen om en pryl som funkar till allt är lockande – men ofta är det just där den faller. Läs Marie Kjellnäs nya ledare här!