Garmont Tundra GTX

Fakta:

Pris (Kr): 1 900
Vikt (gram): 1 100 (i strl D38)
Material: Nubuck och nylon
Fuktspärr: Gore Tex
Sula: Vibram
Övrigt: Unisexmodell
Köpinformation: 08-470 28 00, www.sportmarket.se

Användnigsområde:
Lätt till medelsvår terräng med lätt till medeltung packning.

Beskrivning:

Ovandel i nubuckläder med nylonpartier. Goretex i fodret gör kängorna täta och stoppningen är mjuk. Vibramsula för grepp på varierande underlag. Unisexmodell med uppbyggd mellansula för dämpning och stöd. Medelhård sula och mjuk, antibakteriell och dämpande innersula. Enklare snörning genom fyra par hakar, sedan en låshake och ett par hakar i skaftet. Plösen är fastsydd till 2/3 och skon håller tätt till 13 centimeters vattendjup.

Kommentar:

En mjuk och bekväm sko som fungerar utmärkt på vandring i lättare terräng. Stoppningen är mjuk och ganska tjock vilket ger god komfort men också mycket värme. Det låga skaftet har bara ett par snörhällor vilket gör det svårt att dra åt tillräckligt om den tjocka plösen. Därmed blir vriststödet lite si och så. Å andra sidan är det bekvämt med ett så mjukt skaft när man går brant uppför. Därför rekommenderar vi inte denna sko i svår terräng och endast med lättare packning. Sulkonstruktionen är dock vridstyv och dämpande med skönt rull framåt. Med lite mer vriststöd skulle skon fungera för ett betydligt bredare användningsområde.

Av: Utemagasinet

  • Calle Friberg tipsar om stigcykling

    Efter mer än 30 år med stigcykling är Calle Friberg fortfarande nyfiken på nästa krök. Här tipsar han om tre helt olika favoritområden.

  • 4 goda våffelrecept – sött och salt

    Vankas det ledig långhelg? Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.

  • Låt cykelloppet bli en friluftsmorot

    Har du också fastnat för tvåhjuligt uteliv? Det ökande intresset syns i utbudet av lopp, där särskilt gravelcyklister har flera nya att välja bland. Här tipsar vi om tre, för både stig- och grusfantasten.

  • Fira chokladbollens dag!

    Goda, energirika bollar fungerar lika bra till fikat som till mellanmålet. Dessa goda bollar har smak av mandel, choklad och kaffe.

  • Potatis- och morotsbiffar

    Rök, hetta och otämjda smaker. Eric Tornblad och Ida Olsson bjuder på ett recept som passar perfekt för en helgutflykt.

  • Test: Torkade efterrätter

    Kladdkaka, äppelpaj och söta pannkakor kan sätta guldkant på vilken tur som helst. Men hur står sig de frystorkade färdigrätterna? Vi har svaret. 

  • Ikea skapar friluftskollektion

    Friluftsmarknaden är attraktiv – så pass att Ikea nu ger sig in i leken. I nya kollektionen ­Soluppgång kombineras lättillgängligt uteliv och funktion med japansk estetik.

  • STF får miljonbot efter dödsolyckan

    STF döms för arbetsmiljöbrott efter dödsolyckan vid Kebnekaise förra vintern, där två anställda omkom. Föreningen ska betala 2,5 miljoner i böter.

  • Ledare: ”Haka på eldhästen”

    Varför ska man springa igenom naturen? Chefredaktör Marie Kjellnäs hittar flera bra anledningar. Inte bara för att det är Eldhästens år.

  • Utemat: Godaste pizzabullarna

    Ibland vill man bara ha med sig något supergott i ryggan – och slippa laga på turen. De här pizzabullarna gör ingen besviken. Vi lovar.