Abisko-tall ändrar historien

Foto: Leif Kullman

12 000 år gamla trädrester har smält fram ur Kårsaglaciären väster om Abisko. Det tyder på att det inte varit så här varmt under de senaste 7 000 åren. Och ger också en fingervisning om vilken typ av växtlighet ett varmare klimat kan komma att ge i fjällen.

Leif Kullman, professor i naturgeografi vid Umeå Universitet, berättar;

-Hade inte området varit täckt av en glaciär under alla dessa tusentals år skulle trädresterna aldrig ha klarat sig. Fynden ger information om att 1900-talet sannolikt har varit det varmaste århundradet på 7000 år. Att klimatet under detta århundrade är så unikt gör att vi måste ifrågasätta om det verkligen till 100 procent kan bero på naturliga mekanismer.

För 7 000 till 11 800 år sedan växte tall och björk på platsen där glaciären idag ligger. Det vet forskarna tack vare så kallade kol 14-dateringar av trädresterna. Klimatet var varmare än någonsin efter den perioden.

2003 gjordes liknande fynd i Sylarna i Jämtland som nu är helt söndersmulade av exponeringen. Platsen där det äldtsa trädet hittades i Kårsaglaciären, en 12 000 år gammal tall, ligger 400-450 meter över dagens trädgräns. Tidigare har man trott att Lappland vid den tiden var täckt av is, men trädfynden bevisar att isen dragit sig tillbaka tidigigare.

Abisko-tall ändrar historien Abisko-tall ändrar historien

  • Koppla ner och lev som en viking 

    Viking Wellness är en ny hälsotrend inspirerad av nordisk­ natur­baserad livsstil med fokus på bastu, kallbad, fysisk styrka och ­mental återhämtning – en längtan efter mer autenticitet och mindre­ digitala upp­levelser.

  • 4 goda våffelrecept – sött och salt

    Fira våffeldagen med ute-våfflor! Vi packar med oss våffeljärnet och ger oss ut i skog och mark. Här kommer fyra recept att avnjuta – både sött och salt.

  • 6 äventyr för en maxad vårvinter

    Det är nu det märks som tydligast att vårt land är avlångt. Häng med på en tipsrunda från senvinterns högtider i norr till tidiga vårtecken i söder.

  • Festivalstämning för vandrare

    Söker du nya vänner som delar din kärlek till vandring? Besök en vandringsfestival och utforska både nya stigar och nya kontakter. Här tipsar vi om tre kommande evenemang, från Borås till Kanarieöarna.

  • Tacogryta med ölkorv

    Korv är inte bara gott, klassiskt och publikfriande utan också enkelt att variera på uteköket. Här kommer en mustig gryta med ölkorv.

  • Äventyr får eget museum

    7 mars slogs portarna upp till nya muséet Äventyrs i Stockholm. Här kommer man att samla berättelser, film och fotografier från äventyrare runt om i världen. 

  • Ledare: En pryl för alla syften

    Drömmen om en pryl som funkar till allt är lockande – men ofta är det just där den faller. Läs Marie Kjellnäs nya ledare här!

  • Ute testar: Maxat set för toppturen

    Den bästa delen av vintern återstår – åtminstone för oss som drömmer om toppturer i solstänkta berg. Utemagasinet tar med Rush Jacket + Bib Pants från Arc’teryx på äventyr uppför och utför.

  • Vinn Amberg från Morakniv – till dig och en vän!

    Amberg är en ny friluftsmodell från Morakniv. Nu har du chans att vinna en till dig själv och en till en vän.

  • På tur över frusna vidder

    Inlandets vidsträckta myrmarker och glesa tallskog ger skidupplevelsen en sällsam dimension. Vi delar den med tjusade holländare och brasilianare, i Umeälvens frusna dalgång.